Rekordan broj djece u svijetu živi u područjima sukoba. "Jedna od najgorih godina"

Djeca u Gazi Foto: EPA

Više djece nego ikada živi u područjima sukoba ili je prisilno raseljeno iz svojih domova zbog borbi, objavila je organizacija Ujedinjenih naroda za djecu (UNICEF).

Procjenjuje se da u područjima sukoba živi oko 473 milijuna djece, što je više od svakog šestog djeteta u svijetu, rekla je organizacija u izvješću objavljenom danas.

Jedna od najgorih godina

Udio takve djece se skoro udvostručio: od oko 10 posto 1990-ih do gotovo 19 posto danas, prema UNICEF-u. Ubija ih se i ranjava, moraju napuštati školovanje, nedostaju im ključna cjepiva ili pate od ozbiljne neuhranjenosti.

"Prema gotovo svakom mjerilu, 2024. je bila jedna od najgorih godina za djecu u sukobima zabilježena u povijesti UNICEF-a, i u smislu broja pogođene djece i razine učinaka na njihove živote", rekla je čelnica organizacije Catherine Russell u priopćenju.

"Dijete koje odrasta u području sukoba ima mnogo veće izglede da ne bude u školi, da bude neuhranjeno ili potjerano iz svog doma. To ne smije biti novo normalno. Ne smijemo dozvoliti da naraštaj djece postane kolateralna šteta nekontroliranih svjetskih ratova".

Prema UNICEF-u, 47,2 milijuna djece je raseljeno zbog sukoba i nasilja do kraja 2023. Trendovi za 2024. upućuju na daljnje povećanje raseljenosti zbog pojačanja raznih sukoba, uključujuću u Haitiju, Libanonu, Mjanmaru, Palestini i Sudanu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.