"Virus je i dalje prisutan, ali ne šteti organizmu": Nakon djevojčice u SAD-u, od HIV-a "izliječeno" još 14 osoba

Ilustracija: AFP

DVA TJEDNA nakon što je svijet obišla vijest o izlječenju dvogodišnje djevojčice od virusa HIV-a, francuski znanstvenici su u svojim izvještajima potvrdili da bi rano otkrivanje infekcije i početak liječenja u ranoj fazi bolesti mogli izliječiti svakog desetog pacijenta oboljelog od AIDS-a. Naglašavaju kako je rani početak liječenja najvažniji za moguće izlječenje, ali ne garantira uvijek uspjeh.

Znanstvenici s instituta Pasteur u Francuskoj analizirali su slučajeve 70 pacijenata zaraženih HIV-om koji su započeli s terapijom u razmaku između 35 dana i 10 tjedana od otkrivanja infekcije - mnogo ranije nego što je to uobičajeno kod osoba zaraženih HIV-om. Istraživanje je pokazalo da je čak 14 osoba, četiri žene i deset muškaraca, koji su godinama kontinuirano i bez prekida primali antiretrovirusnu terapiju, "izliječeno" od HIV-a. Pod izrazom "izliječeno" stručnjaci u tih 14 slučaja smatraju podatak da u krvi pacijenata još uvijek postoje tragovi HIV-a, ali su oni na toliko niskim razinama da pacijenti mogu nastaviti normalno živjeti bez daljnjeg uzimanja lijekova.

Virus je i dalje prisutan, ali ne čini štetu

Pacijenti su, u prosjeku, terapiju uzimali tri godine, nakon čega je ona prekinuta. Razine virusa HIV-a u njihovoj krvi ostale su vrlo niske godinama nakon prekida uzimanja lijekova, kod nekih čak i nakon deset godina. Ipak, znanstvenici naglašavaju kako se čak ni ranom terapijom virus ne može u potpunosti izbrisati iz organizma.


U "normalnim" slučajevima, nakon što se prekine terapija, količina virusa HIV-a u krvi zaražene osobe se povećava. U slučaju ovih 14 pacijenata to se nije dogodilo.

Doktor Asier Saez-Cirion s instituta Pasteur u Parizu tvrdi da bi rani početak liječenja mogao spasiti živote 10-15 posto pacijenata zaraženih HIV-om. Ipak, napominje kako 14 "izliječenih" pacijenata i dalje u krvi ima tragove virusa HIV-a.

"Ovdje se ne radi o tome da je virus u potpunosti eliminiran iz njihovih tijela, već o svojevrsnoj remisiji. Virus je još uvijek prisutan, ali u vrlo malim količinama te stoga ne čini ozbiljnu štetu organizmu, a pacijenti mogu normalno funkcionirati bez lijekova", objasnio je dr. Saez-Cirion.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.