U gornjim slojevima Zemljine atmosfere, mlazne struje, uski pojasi zraka koji se strelovito brzo kreću, stvaraju vjetrove brzine veće od 442 km/h, ali nisu najsnažniji u našem Sunčevom sustavu, i dok na Neptunu dosežu brzinu od oko 2000 km/h sve su to povjetarci u usporedbi s mlaznim strujama na planetu nazvanom WASP-127b.
Astronomi su na tom plinovitom planetu, smještenom u našoj galaksiji - Mliječnom putu - i udaljenom oko 520 svjetlosnih godina od Zemlje, otkrili vjetrove koji šibaju brzinom od oko 33.000 kilometara na sat. S devet kilometara u sekundi mlazni vjetrovi se kreću skoro šest puta brže od brzine kojom se planet okreće, objavila je Europska svemirska agencija.
WASP-127b orbitira oko zvijezde slične našem suncu. Svjetlosna godina označava udaljenost koju svjetlost prijeđe u vakuumu u jednoj godini - 9.5 bilijuna kilometara. Supersonični mlazni vjetrovi koji kruže oko WASP-127b na njegovom ekvatoru su najbrži vjetrovi ikada izmjerenim na nekom planetu.
Dosad je otkriveno više od 5800 egzoplaneta
"Na tom smo egzoplanetu otkrili iznimno snažne vjetrove čija je brzina iznenađujuća", rekla je astrofizičarka Lisa Nortmann s njemačkog sveučilišta u Göttingenu i glavna autorica studije objavljenje u časopisu Astronomija i astrofizika (Astronomy & Astrophysics).
Do sada je otkriveno više od 5800 planeta izvan našeg Sunčevog sustava - egzoplaneta. WASP-127b je vrst egzoplaneta koje nazivamo "usijani Jupiter". To je plinoviti div koji orbitira vrlo blizu svoje zvijezde domaćina.
Njegov promjer je oko 30 posto veći od Jupiterovog, najvećeg planeta u Sunčevom sustavu. No njegova masa iznosi tek 16 posto mase Jupitera što ga čini jednim od "najpahuljastijih" planeta, s najmanjom gustoćom od svih mjerenih planeta.
Treba mu četiri dana da se okrene oko svoje zvijezde
Kako je WASP-127b plinoviti planet, nema stjenovitu ili čvrstu površinu ispod atmosferskih slojeva. "Umjesto toga, ispod promatrane atmosfere leži plin koji postaje sve gušći i pod sve većim pritiskom što dublje idemo u planet", rekao je koautor studije David Cont sa Sveučilišta Ludwig Maximilian u Münchenu.
Planetu WASP-127b treba četiri dan da se okrene oko svoje zvijezde i tada prijeđe pet posto udaljenosti između Zemlje i Sunca, zbog čega ga prži zvjezdana radijacija. I kao u slučaju našeg Mjeseca, jedna strana egzoplaneta WASP-127b je stalno okrenuta prema zvijezdi.
Temperatura atmosfere iznosi oko 1100 stupnja Celzija. Polarna područja su nešto manje vruća od ostatka planeta. Kao i Jupiter, WASP-127b se sastoji uglavnom od vodika i helija.