Kandidatkinja za predsjednicu RH stranke Dom i nacionalno okupljanje Branka Lozo posjetila je u utorak Šarengradsku adu gdje je rekla da je taj riječni otok na Dunavu "vjekovima bio hrvatsko tlo", iako srpska strana to ne priznaje te ustvrdila da je to pitanje koje treba riješiti.
"Šarengradska ada lokalnim stanovnicima, ali i cijeloj Hrvatskoj predstavlja veliki neriješeni problem sa susjednom Srbijom. Još od vremena Domovinskog rata, po izvješćima Badinterove komisije, ovo tlo je bilo hrvatsko kao što je to bilo vjekovima bez obzira na to što je krajem 19. stoljeća prokopan kanal Dunav i time nastala ada", kazala je Lozo.
Poručila je da pitanje Šarengradske ade treba riješiti upravo sada, u trenutku kada Srbija želi postati članicom Europske unije.
"Ovo je prilika da se sve nadoknadi"
"Ovo je prilika za Hrvatsku da nadoknadi sve ono vrijeme dosadašnjih vlada, predsjednika i premijera koji nisu riješili ovo pitanje", rekla je Branka Lozo koja je zajedno s predsjednikom DOMiNO-a Mariom Radićem prošetala Šarengradskom adom na koju su je čamcem prevezli šarengradski ribari.
Radić se dotaknuo Erdutskog sporazuma na koji se, kako je rekao, neprestano poziva srpska strana tvrdeći kako je on još uvijek u primjeni i mora ga se poštivati.
"A kada se već pozivaju na Erdutski sporazum, valja ponoviti da je sastavni dio toga sporazuma i odredba koja kaže kako sredinom Dunava prolazi privremena granica između Srbije i Hrvatske. Hajdemo riješiti onda i ovaj problem na način da vratimo Hrvatskoj njezine teritorije, a onda ćemo dalje proširivati manjinska prava", kazao je Radić.
Iako katastarski pripada Hrvatskoj, zbog neriješenog pitanja državne granice između Hrvatske i Srbije, Šarengradska ada od 1991. i agresije na Hrvatsku nedostupna je mještanima Šarengrada i sa svojih oko 900 hektara predstavlja "ničiju zemlju" usred novog i starog toka Dunava.
Upravo oko tog njezinog položaja, između novog i starog toka Dunava, i najviše se lome koplja čiji je taj komad zemlje nastao 1892., kada su austrougarske vlasti odlučile kako dunavska krivina prije prilaska Šarengradu predstavlja problem za plovidbu brodova te su u dužini od 12 kilometara, od Opatovca do Šarengrada, prokopale kanal u koji su potom usmjerene dunavske vode, a tadašnji dio kopna pretvorile u riječni otok.
"Područje ove naše ade oduvijek je pripadalo desnoj obali Dunava. I u katastru se Šarengradska ada vodi kao područje koje katastarski pripada Hrvatskoj", ustvrdio je predsjednik Mjesnog odbora Šarengrada Pero Ćorić, koji je kandidatkinju za predsjednicu Republike Branku Lozo upoznao s povijesti toga riječnog otoka.