Do 2027. godine Frontex će imati 10.000 pripadnika granične policije

Ilustracija: EPA

NAKON izbjegličke krize iz 2015. godine Frontex ima sve važniju ulogu. Tako će i sada u zaštiti grčko-turske granice sudjelovati stotine njegovih pripadnika. A zbog čega se granična policija EU-a našla na udaru kritika, piše Deutsche Welle.

O Frontexu se počne govoriti kada se zaoštri situacija na vanjskim granicama EU-a. Tako je i ovog puta. Grčka vlada je zatražila pomoć, a Agencija za europsku graničnu i obalnu stražu (Frontex) je odgovorila potvrdno.

Frontex može reagirati s najviše 1500 pripadnika granične policije

Kada treba negdje “gasiti požar", Frontex može reagirati s najviše 1500 pripadnika granične policije koje članice EU-a moraju staviti na raspolaganje u roku od pet dana. Prema ključu, Njemačka šalje 15 posto pripadnika Frontexa - najviše od svih država.

Frontex ima i vozila, brodove i tehniku za nadgledanje granica. No ne radi se samo o zaštiti granice – u misijama su najčešće i stručnjaci za otkrivanje krivotvorenih dokumenata, kao i službenici koji registriraju tražitelje azila.

Frontex je osnovan 2004. godine, a sjedište mu je u Varšavi

Frontex je osnovan 2004. godine, sjedište mu je u Varšavi, a cilj mu je da europske granice ostanu “otvorene i sigurne”. Na vrhuncu izbjegličke krize krajem 2015. i početkom 2016. godine postalo je jasno da pojedine države ne mogu izaći na kraj s ogromnim brojem ljudi koji prelaze granice. Zato su dovedene u pitanje otvorene unutarnje granice, jedna od temeljnih ideja EU-a. Do danas u Uniji nije pronađen kompromis za raspodjelu izbjeglica.

Proračun Frontexa narastao je na 1,6 milijardi godišnje

Posljedica je bila promjena paradigme - počelo se više razmišljati o tome kako zaustaviti “neregularnu" -migraciju. Tako su porasla očekivanja od Frontexa koji bi do 2027. godine trebao raspolagati s 10.000 pripadnika granične policije. Proračun je znatno porastao - na 1,6 milijardi eura godišnje.

“Ne možemo samo gledati kako grčka vojska i Frontex na turskoj granici ispaljuju suzavac"

Humanitarne organizacije optužuju pripadnike Frontexa za kršenje međunarodnog izbjegličkog prava ili za toleriranje takvog kršenja njihovih kolega iz pojedinih članica EU-a. A kritike se čuju i danas. Sebastian Koch, glasnogovornik inicijative za ljudska prava Morski most, kaže: “Ne možemo samo gledati kako grčka vojska i Frontex na turskoj granici ispaljuju suzavac, zasljepljujuće granate i vodene topove na djecu, žene i muškarce."

No čini se da je EU ovoga puta odlučan u tome da spriječi nekontrolirani ulazak migranata. Šefica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je u utorak u Grčkoj: “Naš apsolutni prioritet je zaštita vanjskih granica."

A Frontex je, rekla je Ursula von der Leyen, spreman i poslat će na grčke granice više brodova, jedan zrakoplov i stotine graničnih policajaca.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.