Trump ipak neće prepustiti Ukrajinu Putinu? U Europi sve optimističniji

Foto: EPA

Europski saveznici Ukrajine postali su oprezno optimistični da novoizabrani američki predsjednik Donald Trump neće prisiliti Kijev na preuranjene pregovore s Rusijom, doznaje Bloomberg.

Takav zaključak slijedi nakon niza privatnih razgovora s članovima Trumpova tima u kojima su transatlantski partneri iznijeli argumente za nastavak potpore Ukrajini, rekli su Bloombergu europski dužnosnici upoznati s tim pitanjem, koji su govorili pod uvjetom anonimnosti jer su se razgovori vodili iza zatvorenih vrata.

Po njihovim riječima, iz tih razgovora slijedi da bi nova Trumpova administracija mogla pomoći razorenoj Ukrajini da se vrati u poziciju snage prije bilo kakvih pregovora.

Postoji problem - Trump je nepredvidiv

Ipak, oni koji su vodili privatne razgovore s Trumpovim timom upozoravaju da nitko zapravo ne zna točno što će učiniti budući predsjednik, koji je poznat po odbijanju savjeta bliskih suradnika, ali i predomišljanju u zadnji čas.

Čini se da su Trumpovi dužnosnici prihvatili dva argumenta, rekli su Europljani. Prvi je da bi novi američki predsjednik riskirao poniženje koje se može usporediti s kaotičnim povlačenjem predsjednika Joea Bidena iz Afganistana ako naglo povuče pomoć Kijevu. Drugi je da bi dopuštanje Rusiji da postigne takvu pobjedu samo ohrabrilo Kinu da razmotri agresivnije poteze prema Tajvanu.

Tjedan dana prije nego što će dati zakletvu i preuzeti dužnost 47. predsjednika SAD-a, nije jasno kako će se Trump nositi s ruskim ratom koji traje gotovo tri godine. Budući da planeri u njegovom timu i dalje žongliraju s nekoliko različitih ideja, ne postoji konkretan plan za Ukrajinu koji bi se mogao provesti nakon inauguracije 20. siječnja, rekli su europski i ukrajinski dužnosnici.

Olakšanje u europskim prijestolnicama

Ali razgovori su pobudili osjećaj opreznog olakšanja u europskim prijestolnicama, gdje su dužnosnici planirali najgore moguće scenarije ako Trump ispuni svoje obećanje da će brzo okončati rat i potencijalno postići dogovor koji bi zaobišao Kijev te strateški ojačao poziciju ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Talijanska premijerka Giorgia Meloni, zagovornica Ukrajine koja je također učvrstila svoju vezu s Trumpom posjetom ovog mjeseca njegovom imanju Mar-a-Lago na Floridi, rekla je da ne predviđa odustajanje od Ukrajine te naglasila logiku jačanja pozicije Kijeva.

Trump i Meloni 

"Jedini način da se Rusiju prisili da sjedne za stol za pregovore je stvaranje teške situacije za Moskvu", rekla je Meloni prošli tjedan nakon sastanka s Trumpom i njegovim saveznicima. "Trump ima sposobnost koristiti i diplomaciju i odvraćanje", rekla je pa dodala: "Očekujem da će se to dogoditi i ovaj put."

U najmanju ruku, predizborna Trumpova samohvala kako će okončati Putinov rat do inauguracije je u tišini odbačena. Njegov kandidat za posebnog izaslanika za Ukrajinu i Rusiju Keith Kellogg rekao je za Fox News prošli tjedan da bi želio da se rješenje pronađe u prvih 100 dana administracije.

"Rok za okončanje rata se pomaknuo prema Uskrsu"

Brzo rješenje rata "sada je malo vjerojatno, a čujemo da se rok zapravo malo pomaknuo prema Uskrsu", rekao je nedavno britanski ministar vanjskih poslova David Lammy za BBC. Rekao je i da ne vidi "nikakve dokaze da Putin želi sjesti za pregovarački stol".

Dok ruske snage napreduju i zauzimaju teritorij u istočnoj Ukrajini, Moskva nema poticaja za pregovore jer jača svoju poziciju. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov odbacio je prošlog mjeseca Trumpov poziv na trenutni prekid vatre kao "put prema nikamo".

Dužnosnici iz Trumpovog tima i dalje oprezno važu prijedloge. Michael Waltz, kojeg je Trump izabrao za svog savjetnika za nacionalnu sigurnost, signalizirao je prije par dana da će se od Ukrajine tražiti da smanji dobnu granicu za mobilizaciju kako bi ojačala poziciju na bojnom polju prije bilo kakvog dogovora.

Trump iznenadio Europljane: "Postavljao je pametna pitanja"

No europski čelnici, uključujući njemačkog kancelara Olafa Scholza, nakon razgovora s Trumpom izrazili su dozu iznenađenosti otvorenošću novoizabranog predsjednika za moguća rješenja koja bi donijela okončanje rata. Novoizabrani predsjednik postavljao je pametna pitanja o ratu na sastancima i razgovorima s Europljanima, prema europskim dužnosnicima.

Trump je izrazio interes za nadgledanje onog što naziva "dogovorom stoljeća" kada je u pitanju Ukrajina, rekle su Bloombergu osobe upoznate s razgovorima. Također je kritizirao Putinovo ponašanje, rekli su, iako u isto vrijeme nastoji otvoriti kanal komunikacije s ruskim čelnikom.

Ipak, novoizabrani predsjednik ostavio je dojam da nije toliko zainteresiran za sudbinu Ukrajine ili da ne prepoznaje strateški značaj rata za interese SAD-a, rekli su Bloombergovi izvori.

Sve više uvjereni u dogovor o kraju rata

Čelnici u europskim prijestolnicama sve su više uvjereni da će u dogledno vrijeme doći do dogovora o okončanju rata. Postoji nada da će pooštravanje sankcija Moskvi i napredovanje s vojnom potporom Kijevu nametnuti Rusiji visoku ekonomsku i vojnu cijenu i tako otvoriti pregovore o kraju rata.

Prošlog su tjedna SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo uveli najagresivnije sankcije ruskoj naftnoj industriji dosad, ciljajući na dvije tvrtke koje upravljaju s više od četvrtine ruskog pomorskog izvoza nafte.

Trumpa plaši primjer Afganistana

Unatoč retorici u kampanji koja je usmjerena protiv Ukrajine, Trumpov tim svjestan je što bi neuspjeh u ratu mogao značiti, posebno imajući u vidu povlačenje iz Afganistana, rekli su brojni dužnosnici. Kada je riječ o pronalaženju rješenja, svjesni su da će svaki dogovor morati uključivati ​​sigurnosna jamstva za Kijev u nekom obliku, rekli su izvori.

To bi neizbježno dovelo do žestoke rasprave o tome treba li angažirati američke snage ako Ukrajina bude napadnuta nakon prekida vatre, što je važan element za osiguravanje europske potpore, prema ljudima upoznatim s raspravama.

Kellogg, prethodno savjetnik za nacionalnu sigurnost bivšeg potpredsjednika Mikea Pencea, predložio je održavanje razine potpore Ukrajini kako bi mogla pregovarati s pozicije snage. On je skicirao potencijalni sporazum koji uključuje zamrzavanje trenutne crte bojišnice i stvaranje demilitarizirane zone, odgađajući pitanje članstva Ukrajine u NATO-u "na dulje razdoblje".

Članstvo Ukrajine u NATO-u, čije je odbijanje jedan od glavnih zahtjeva Rusije, vrlo vjerojatno neće napredovati s Trumpom, prema europskim dužnosnicima. Europljani ga, međutim, žele zadržati na stolu za pregovore, rekli su.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.