FOTO Otkriveni kosturi iz "mračnog doba". Imaju kante na nogama i kolute oko vrata

Foto: Ukrajinska Nacionalna akademija znanosti

Arheolozi su u blizini Kijeva u Ukrajini pronašli drevnu masovnu grobnicu s neobično pokopanim ljudskim ostacima, koji su bili ceremonijalno ukrašeni s kantama na nogama i velikim "prstenjem", odnosno kolutovima oko vrata. 

U 1000 godina staroj grobnici nađeno je 107 kostura za koje stručnjaci smatraju da pripadaju poganskom razdoblju. Ovo tajanstveno mjesto ukopa omogućilo nam je malo bolji pogled u "mračno doba" - 1000 godina europske povijesti koje se proteže nakon pada Rimskog Carstva do početka talijanske renesanse. 

Sjekire, mačevi, nakit...

Znanstvenici su uz kosti iskopali i sjekire, mačeve, koplja, nakit, narukvice i ostatke hrane poput ljuski jajeta i kokošjih kostiju. Arheolozi Vsevolod Ivakin i Vjačeslav Baranov navode da se radi o oružju tipičnom za Kijevsku Rusiju, srednjovjekovnu političku federaciju u današnjoj Bjelorusiji, i sjeveroistočnu Europu. 

Na lokalitetu je pronađen i kameni oltar koji se mogao koristiti za poganske ili ranokršćanske obrede. "U grobnici smo pronašli kosture i muškaraca i žena, ali su samo ženski imali kolute oko vrata koji su očigledno predstavljali neku vrstu društvenog obilježja", rekli su Ivakin i Baranov, a prenosi Live Science. 

Na nogama nekih muških kostura nalazile su se drvene kante, što je možda bio dio pogrebnog rituala. Nalazi govore o vjerskom prijelazu u ukrajinskoj povijesti i dolasku kršćanstva u istočnu Europu.  

Neki članovi tima poginuli na bojišnici

Baranov je za Business Insider rekao da otkrića datiraju iz kasnog vikinškog doba, razdoblja tijekom kojeg je teritorij Ukrajine prolazio kroz sjevernoeuropske procese. Naime, u vrijeme korištenja grobnice, stanovništvo te regije je prolazilo kroz proces obraćenja na kršćanstvo. 

Ovaj arheološki projekt je pokrenut 2017., no istraživanja su se nastavila i tijekom 2022. i 2023. unatoč ruskoj invaziji na Ukrajinu. Baranov je kazao kako je nekoliko članova ekspedicije poginulo u borbi, dok su drugi završili na prvim crtama bojišnice u sklopu mobilizacije te da je zbog malog broja ljudi bio otežan rad na lokalitetu. 

Ivakin i Baranov su predstavili svoja otkrića na godišnjem sastanku Arheološkog instituta Amerike u Chicagu početkom siječnja. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.