Glumica opisala zlostavljanje koje je doživjela na Akademiji

Glumica opisala zlostavljanje koje je doživjela na Akademiji
Screenshot: HRT

VIŠE OD 60 zagrebačkih većinom studentica prijavilo je svoje profesore za seksualno uznemiravanje. Gotovo polovica njih je stigla s Akademije dramske umjetnosti. 

Glumica Lada Bonacci opisala je događaje kojima je svjedočila za vrijeme školovanja.

"Dok sam studirala, a i danas je to sastavni dio studija glume, ja sam za sebe čula: 'Glupa si, nedovoljno si talentirana, ugledaj se na kolegicu, daj malo pokaži te sise, tu guzu, igraj iz pi***.' To je već antologija koja se ponavlja, sad je već prešla u anegdotu. Sjećam se jednom upute: 'Nećeš se tako je**** pa nemoj ni glumiti'", prisjetila se Lada Bonacci za HRT.

Kaže kako mladi ljudi s 18 godina, koji napokon upišu Akademiju jer vole tu profesiju, nemaju svijest o tome da takvo ponašanje nije prihvatljivo ni pedagoško.

"Hrpa tih stvari se izgovarala i izgovara se danas pod krinkom pedagogije", kaže Bonacci.

"Ono što ja znam s naše Akademije je da postoji temeljna misao i temeljna pedagogija i da vam uredno kažu na prvom satu glume i onda ponavljaju kroz godine, a to je - trebamo te slomiti da bismo od tebe napravili glumca ili glumicu", kaže Bonacci, koja je studirala na ADU od 2001. do 2005.

"Dugo sam se oporavljala od osjećaja bezvrijednosti"

"Sjećam se da nam je jedan profesor godinu dana davao samo dvije upute: samo reci i daj diši. Taj ispit sam završila u suzama od frustracije jer ja nisam razumjela što to znači. Mene je to dovelo do potpune frustracije i živčanog sloma. Nakon Akademije dugo sam se oporavljala od osjećaja potpune bezvrijednosti sebe kao osobe i kao glumice", priznaje Bonacci.

Bonacci kaže kako je s Akademije izašla potpuno neosposobljena za svoju profesiju, nespremna za tržište rada koje zapravo ne postoji i potpuno nesigurna u svoje znanje.

"Mislili smo da to tako ide, ali nasilje je toliko beskrajno normalizirano, ne samo kod nas nego u cijelom društvu. Mi više ne znamo razlikovati nasilje od nenasilja", kaže.

Bonacci je imala priliku otići na sveučilište u Londonu gdje je shvatila da se to tako ne radi. Priznaje da je bilo neugodno i izazovno, ali dodaje da je nikad nitko nije vrijeđao niti preispitivao njezinu ličnost.

Perković Gamulin: Seksualno zlostavljanje doživjela sam više puta

Franka Perković Gamulin, dekanica na Akademiji dramskih umjetnosti, ističe kako joj je teško povjerovati da neka žena u svom životu nije doživjela neki oblik nasilja ili diskriminacije.

"Ima žena koje kažu: 'Ne, meni se to nije dogodilo.' Mislim da naprosto nisu bile u stanju prepoznati ili nisu željele prepoznati da im se to zapravo događa", kaže Perković Gamulin. 

Za sebe kaže da je bila u privilegiranoj situaciji jer je njezin suprug bio profesor na Akademiji.

"Kad sam ja upisala Akademiju, imala sam 25 godina, imala sam kćer, bila sam malo teža meta. Seksualno zlostavljanje i pokušaj silovanja sam doživjela više puta i to su neke stvari koje su teške kada ste jako mladi, a posebno su teške kada vas nitko ne može zaštititi. Najteže je, što se redovito događa, kada vas je sram pa šutite", kaže Gamulin Perković.

Ističe kako Akademija nije otok.

"Klima u društvu nije bila takva da bi se žrtva osjećala sigurno da prijavi djelo i da zna da neće biti osramoćena i ismijana te da će se prema počinitelju postupati kako zakoni ili kako barem moral nalaže", kaže.

"Razumijem koliko je to teško reći"

Prisjetila se kako je još kao nastavnica čula priču tada bivše studentice koja ju je šokirala. Unatoč njenim molbama da prijavi slučaj, makar anonimno, studentica nije htjela. Perković Gamulin kaže da razumije da se za šutnju odlučila zbog srama.

"Uvijek je ta primisao: 'Ja sam kriva.' On je zlostavljač, to ti je jasno, ali paralelno osjećaš i vlastitu krivnju i sram. Potpuno razumijem koliko je teško reći: 'Ja sam bila u toj situaciji, meni je to netko radio'", kaže. 

Koliko god su stravične neke od tih ispovijesti, dodaje Perković Gamulin, ova situacija pokazuje da je napokon izašlo na površinu puno toga što je potiskivano i prešućivano.

"Ne želimo stvoriti atmosferu linča ni na Akademiji ni u društvu jer te osobe imaju i obitelji i, htjeli mi to ili ne, bit će još žrtava koje nisu krive", kaže.

Ustanovi li se da je neki nastavnik s ADU počinio teško djelo, dekanica poručuje da će učiniti sve da ga udalje od studenata. Sve prijavljene slučajeve zaposlenika i umirovljenih profesora, uključujući i one anonimne, uputit će Državnom odvjetništvu.

Perković Gamulin za kraj poziva sve studentice, sadašnje i bivše, da se jave ako su žrtve seksualnog zlostavljanja.

"Svi kanali će i dalje biti otvoreni, ako treba, jamčit ćemo im anonimnost. Pozivam one koje imaju hrabrosti da se jave imenom i prezimenom jer će nam tako biti puno lakše pokrenuti ozbiljne procese, a žrtvama ćemo ponuditi psihološku pomoć", rekla je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.