Gotovo 50 gradova odustalo od vatrometa za Novu godinu. Evo popisa

Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL

Kako se približavamo kraju još jedne godine, Prijatelji životinja podsjećaju da je nabava i uporaba petardi i redenika kategorija F2 i F3 zabranjena tijekom cijele godine. Naglašavaju i da je uporaba ostale pirotehnike dopuštena od 27. prosinca do 1. siječnja, a ne od 15. prosinca, od kada je dopuštena samo njezina prodaja. 

Mole građane da pokažu suosjećanje za životinje, djecu, starije i ostale ljude te da ne koriste ni dozvoljenu pirotehniku jer je i takva pirotehnika opasna za ljude i smrtonosna za životinje.

"Čim započne prodaja, kreće i pucnjava iako je to tada zabranjeno"

"Prethodnih godina smo unatoč zakonskoj zabrani gotovo svakodnevno zaprimali pritužbe građana vezano za ispucavanje petardi i ostale zabranjene pirotehnike. Čim započne prodaja pirotehnike kreće i pucnjava iako je to tada još zabranjeno.", istaknuli su iz udruge Prijatelji životinja.

Stoga su pisali Ministarstvu unutarnjih poslova sa zamolbom za veću kontrolu prodaje i uporabe pirotehnike: "Apeliramo da se kroz cijeli prosinac i početak siječnja, pojača kontrola policije po pitanju korištenja petardi i redenika, tako da se oforme dodatne policijske patrole koje će kontrolirati provedbu Zakona."

Traže izmjene zakona

Ujedno su zatražili zakonsku izmjenu kako bi se prodaja dozvoljene pirotehnike dopustila od 27. do 31. prosinca, a njezina uporaba samo od 31. prosinca do 1. siječnja odnosno u vrijeme dočeka Nove godine. Sada je to dozvoljeno i 27., 28., 29. i 30. prosinca, kada se ništa ne slavi.

Napominju da novogodišnji vatromet nije ni nužan ni nezamjenjiv način proslave, što pokazuje sve veći broj gradova i općina, koji u posljednjih par godina odustaju od njegove organizacije te se okreću načinima slavlja koji ne uzrokuju buku, eksplozije i zagađenje okoliša. Dopisom su pozvali sve gradove i općine da budu dio pozitivnih promjena i obilježe Novu godinu na ekološki osviješten i moderan način te im je gotovo 50 javilo da žele biti dobar primjer svojim građanima.

Mnogi veliki gradovi odustali od vatrometa

Mnogi veliki gradovi su se priključili ovoj inicijativi, neki od njih su Zagreb, Rijeka, Osijek, Zadar, Pula, Varaždin, Dubrovnik, Samobor i Vinkovci. Kao ostale pozitivne primjere spominju gradove Čazmu i Grubišno Polje, koji će umjesto vatrometa organizirati laserski show, te Grad Opatiju, koji je i ove godine novac namijenjen vatrometu donirao za životinje. Zahvaljuju svima koji su se priključili inicijativi te vjeruju da će i ostali pratiti ove zaista dobre primjere.

"Vatromet može imati negativne posljedice na ljude, životinje i okoliš"

"Podsjećamo na negativne posljedice koje vatromet može imati na životinje, ljude i okoliš. Nebrojene životinje, posebno ptice, ali i kućne životinje, stradavaju u novogodišnjoj noći jer im srce otkazuje od straha. Organizacija vatrometa potiče djecu da i ona koriste pirotehniku pa dolazi do stravičnih ozljeda", kažu iz udruge.

"Nadalje, ljudi koji su osjetljivi na buku teško se nose s iznimno glasnom bukom u novogodišnjoj noći. Osim što uznemiruje ljude i životinje, zagađuje i zrak jer ispušta visoke razine ugljičnog dioksida u atmosferu što može biti štetno za okoliš i ljudsko zdravlje te stvara smeće po ulicama", izjavljuju iz udruge Prijatelji životinja.

Popis gradova koji su odustali od vatrometa u novogodišnjoj noći.

  1. Grad Labin
  2. Grad Rovinj
  3. Grad Čazma
  4. Grad Opatija
  5. Grad Samobor
  6. Grad Rijeka
  7. Grad Pula
  8. Grad Cres
  9. Grad Zabok
  10. Grad Novigrad
  11. Grad Duga Resa
  12. Grad Oroslavje
  13. Grad Varaždin
  14. Grad Osijek
  15. Grad Poreč
  16. Grad Zadar
  17. Grad Požega
  18. Grad Đurđevac
  19. Grad Zagreb
  20. Grad Vrbovec
  21. Grad Pregrada
  22. Grad Vinkovci
  23. Grad Virovitica
  24. Grad Mali Lošinj
  25. Grad Crikvenica
  26. Grad Kaštela
  27. Grad Ivanec
  28. Grad Dubrovnik
  29. Grad Otok
  30. Grad Korčula
  31. Grad Grubišno Polje
  32. Općina Sukošan
  33. Općina Lovran
  34. Općina Gornja Stubica
  35. Općina Belica
  36. Općina Donji Vidovec
  37. Općina Voćin
  38. Općina Bol
  39. Općina Majur
  40. Općina Pitomača
  41. Općina Klana
  42. Općina Klenovnik
  43. Općina Bogdanovci
  44. Općina Bošnjaci
  45. Općina Tompojevci
  46. Općina Viljevo
  47. Općina Erdut
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.