ISIS je preuzeo odgovornost za napad u Berlinu, ali nejasno je stoji li zaista iza njega

 Foto: FAH 

ISLAMSKA  država preuzela je odgovornost za teroristički napad kamionom u Berlinu jučer, čitav dan nakon samog napada u kojem je u ponedjeljak ubijeno 12 ljudi, a ozlijeđeni deseci.

Njemačka policija je dotad već pustila osumnjičenika zbog nedostatka dokaza da je on zaista vozač kamiona koji se zabio u božićni sajam. Dakle, policija nije imala  načina da provjeri tvrdnju ISIS-a da stoji iza napada, piše Kathy Gilsinan za Atlantic.

Sama izjava je vrlo kratka i škrta na informacijama te u njoj nije navedeno ništa što bi dokazalo da ISIS ima saznanja o napadu koja već nisu objavljena u medijima.

 

ISIS manipulira globalnom publikom

Kao i u slučaju napada na aerodrom u Bruxellesu u ožujku ove godine, čini se da ISIS efektno manipulira globalnom publikom, kako pristašama tako i protivnicima, da bi proširila svoju poruku i uveličala percepciju vlastite prijetnje.

Njemačka je do ovog tjedna izbjegla terorističke napade s masovnim žrtvama kakve su iskusile druge zapadnoeuropske zemlje, pogotovo Francuska. No postojale su naznake da bi se on mogao dogoditi.

Ovog ljeta, Njemačka je imala dva odvojena napada nožem i sjekirom na vlaku, kao i napad bombaša samoubojice na ulazu na muzički festival. Nitko nije poginuo u tim napadima, osim samih terorista. U Muenchenu se dogodio i napad vatrenim oružjem u trgovačkom centru u kojem je ubijeno deset ljudi. No čini se kako taj napad nije imao veze s ISIS-om niti s islamskim ekstremizmom.

Rast džihadističkih napada od 2014.

Ako je tvrdnja ISIS-a da stoji iza zadnjeg napada u Berlinu istinita, to je u skladu s trendom rasta džihadističkih napada u Europi posljednjih godina. Kako je pokazala analiza u znanstvenom časopisu Perspectives on Terrorism: "Više ljudi ubijeno je u džihadističkom nasilju u zapadnoj Europi od 2014.-2016. (273 osobe) nego u svim godinama od 1994. dotad."

Ovaj je porast nastupio upravo otkad je Islamska država osnovana. Ipak, kako navedena analiza pokazuje, postoji kontinuitet džihadističke prijetnje u Europi u posljednja dva desetljeća: od Alžirske islamske grupe u Francuskoj devedesetih, preko al-Kaide dvijetisućitih, do ISIS-a u ovom desetljeću.

Sad kad ISIS gubi teritorij u Siriji i Iraku, potencijalni dobrovoljci koji bi se išli boriti u tim zemljama često ostaju gdje jesu i slijede nalog ISIS-a da "ubijaju američke i europske nevjernike...uključujući građane država koje su u koaliciji protiv Islamske države".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.