Je li kineski predsjednik Xi znao za epidemiju puno prije nego što se mislilo?

Foto: EPA

KAD SE ubojiti koronavirus prošli mjesec počeo širiti diljem Kine, a onda i svijeta, bilo je jasno da je nešto ozbiljno pošlo po krivu.

Dužnosnike u kineskoj pokrajini Hubei, čiji je glavni grad Wuhan bio epicentar epidemije, uskoro se počelo kriviti zbog umanjivanja, pa čak i namjernog zataškavanja ozbiljnosti nove zaraze. Po svemu sudeći, ignorirali su dokaze da se virus širi s čovjeka na čovjeka (a ne samo sa životinje na čovjeka) sve dok nije bilo kasno.

No ovakav je narativ, po svemu sudeći, promicao i sam kineski režim kako bi se ogradio od lokalnih dužnosnika koji su navodno centralnim vlastima prikrivali punu sliku situacije. Prema ovom objašnjenju, Peking je intervenirao i poduzeo drastične mjere poput karantene Wuhana, grada od 11 milijuna ljudi, a potom i okolnih gradova koji s Wuhanom imaju više od 50 milijuna ljudi

Kineski predsjednik Xi Jinping 20. siječnja je prvi put, nekoliko tjedana nakon što su prvi slučajevi prijavljeni, javno komentirao epidemiju i naredio "odlučne napore" da se ista stavi pod kontrolu. 

Xi Jinping u govoru otkrio da je znao za epidemiju još 7. siječnja

"Ljudski životi i zdravlje trebaju biti vrhunski prioritet i širenje epidemije treba biti odlučno zaustavljeno", naglasio je Xi. Svatko tko bude prikrivao nove slučajeve zaraze "bit će prikovan na stup srama vječno", upozorilo je tada i političko tijelo zaduženo za zakon i red u dramatičnoj objavi.

Napori koje su kineske vlasti poduzele u zaustavljanju epidemije uključuju i izgradnju nove bolnice za oboljele od koronavirusa u Wuhanu za deset dana. Direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus pohvalio je "ozbiljnost kojom se Kina nosi s ovom epidemijom" i zahvalio joj na "transparentnosti". 

Međutim, kako piše CNN, interni transkript govora u Komunističkoj partiji baca ozbiljnu sumnju na ovaj narativ. Iz njega je, naime, jasno da je Xi znao za izbijanje epidemije i usmjeravao odgovor na njega još 7. siječnja, dva tjedna prije nego što je javno komentirao situaciju.

To otkriće pak povlači za sobom pitanje jesu li središnje vlasti, a ne lokalne vlasti u Hubeiju, te koje su odugovlačile s odgovorom i tako dozvolile da se virus proširi cijelom zemljom, a onda i svijetom. 

"U svim trenucima sam nadzirao širenje epidemije"

Podsjetimo, koronavirusom se u međuvremenu zarazilo preko 75 tisuća ljudi, od čega je umrlo najmanje 2 tisuće ljudi. Izvan Kine potvrđeno je najmanje tisuću zaraženih, od čega čak polovica na kruzeru Diamond Princess usidrenom u Japanu. Šest zaraženih izvan Kine je umrlo: dvoje u Hong Kongu i po jedna osoba u Japanu, Tajvanu, Francuskoj i na Filipinima.

Partija je u međuvremenu smijenila nekoliko dužnosnika zbog neadekvatnog odgovora na epidemiju, uključujući voditelja i stranačkog tajnika zdravstvene uprave provincije Hubei.

U transkriptu navedenog Xijevog govora, koji je objavio dnevni list Komunističke partije Kine Qiushi, kineski predsjednik naglašava da je "izdao naloge za prevenciju i kontrolu novog koronavirusa" tijekom sastanka komiteta Politbiroa, što je najmoćnije političko tijelo u Kini. Taj je sastanak održan 7. siječnja.

Xi je dao dodatne instrukcije 20. siječnja i dva dana kasnije, kad je "eksplicitno zatražio od provincije Hubei da implementira iscrpnu i striktnu kontrolu prolaska ljudi", čime je praktički zatvorio grad. 

"U svim trenucima sam nadzirao širenje epidemije i progres u prevenciji i kontroli i nastavljam izdavati oralne naredbe i instrukcije", rekao je navodno Xi. 

U 13-dnevnom periodu između 7. siječnja i 20. siječnja ogranak Komunističke partije u provinciji Hubei održao je dva sastanka, a u Wuhanu je održan masovni domjenak u kojem je sudjelovalo više od 40 tisuća obitelji, čime se htjelo oboriti svjetski rekord.

Glavni stručnjak rekao da je sve pod kontrolom pa sam obolio

A čelnik tima istraživača poslanih iz Pekinga u Wuhan da ispitaju situaciju s virusom Wang Guangfa izjavio je 11. siječnja da je situacija pod kontrolom. Ironično, i sam Wang je u međuvremenu obolio. 

Provjera putnika na znakove zaraze poput vrućice nije uvedena u Wuhanu sve do 14. siječnja, a karantena je uspostavljena tjedan dana kasnije.

Gradonačelnik Wuhana u međuvremenu je ponudio ostavku i priznao da "upozorenja (grada) nisu bila dovoljna" te da "nisu otkrili relevantne informacije na vrijeme", no ono što je pritom dodao znakovito je: "Kao lokalna vlada, možemo otkriti informacije (o zarazi) samo nakon što za to dobijemo dozvolu."

A ako je Xi, kao što se navodi u partijskim dokumentima, u tom trenutku već vodio operaciju borbe protiv epidemije, onda je gradonačelnik Wuhana možda zaista čekao njegovu dozvolu i zbog toga odgađao objavu vitalnih informacija o zarazi. 

Ako je Xi sve nadzirao, onda odgovornost nije samo na lokalnim vlastima

"Nekad vlada na određenom nivou radi pogreške. To je moguće. To je, ja mislim, prirodno diljem svijeta. Ali ne možete reći da je cijela vlada u Kini napravila pogrešku. To nije istina", opravdavao je i kineski veleposlanik u SAD-u Cui Tiankai svoju vladu u intervjuu za američki NPR. 

Od početka je bilo čudno da Xi, koji je prema analitičarima koncentrirao više moći u svojim rukama od bilo kojeg kineskog vođe nakon Mao Ce-tunga, nije bio pravovremeno obaviješten o onome što se događa u Wuhanu. A novim objavama, kojima Partija naglašava njegovu uključenost od početka, u skladu s njegovim imidžem sveznajućeg vladara koji nadzire sve što se događa u zemlji, ustvari potkopava vlastitu početnu verziju prema kojoj su za sve odgovorni niži aparatčici.

Sada se, kad su razmjeri ove zdravstvene krize postali jasni, čini da je Peking ipak odlučio da je bolje da Xi i Peking podijele odgovornost s lokalnim vlastima nego da se drže verzije prema kojoj Xi nije znao što se zaista događa. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.