Kako će završiti rat u Ukrajini? Ovo je pet scenarija

Foto: Profimedia

SVI ratovi su fluidni i situacija se brzo mijenja, a Putinova invazija Ukrajine tu nije nikakva iznimka. Rane strahove o brzom padu cijele Ukrajine zamijenili su rusko povlačenje s više bojišnica i silovit otpor Ukrajinaca. No Rusi su potom fokusirali sve svoje preostale snage na istok, gdje bilježe uspjehe unatoč velikim gubicima.

Danas je 100 dana od početka rata i pitanje koje mnogi postavljaju je - što je sljedeće?

BBC donosi pet potencijalnih scenarija, koji se međusobno ne isključuju, ali su svi u sferi mogućeg.

1. Rat do iscrpljenja

Rat bi se mogao nastaviti još mjesecima, ako ne i godinama, a ruske i ukrajinske snage mogle bi se nastaviti iscrpljivati unedogled.

Prednost bi se mogla mijenjati iz dana u dan u korist obje strane, koje će bilježiti i pobjede i poraze, pri čemu nijedna strana ne želi odustati. Ruski predsjednik Vladimir Putin procjenjuje da može profitirati od demonstracije strateškog strpljenja te se kladiti da će se Zapad umoriti od podrške Ukrajini te će se više fokusirati na vlastite ekonomske krize i prijetnju koja dolazi iz Kine.

S druge strane, Zapad bi mogao pokazati upornost i nastaviti slati teško oružje Ukrajini, što bi moglo rezultirati uspostavljanjem koliko-toliko fiksnih granica razgraničenja u Ukrajini. Rat bi tako mogao postati "zamrznuti konflikt".

"Vjerojatnost za uvjerljivu operativnu ili stratešku pobjedu bilo koje strane je mala, barem kratkoročno. Nijedna strana nije pokazala kapacitet zadavanja strateški odlučujućeg udarca", kaže Mick Ryan, umirovljeni australski general i stručnjak za vojna pitanja.

2. Putin najavljuje prekid vatre

Što ako ruski predsjednik Vladimir Putin još jednom iznenadi svijet jednostranim proglašenjem prekida vatre? Mogao bi zadržati teritorije koje je dosad osvojio i proglasiti "pobjedu".

Mogao bi ustvrditi da je njegova "specijalna vojna operacija" dovršena: Proruski separatisti u Donbasu dobili su zaštitu te je uspostavljen kopneni koridor prema Krimu. To bi Putinu omogućilo da se postavi kao moralna vertikala i stavi pritisak na Ukrajinu da se prestane boriti.

"To je zamka koju bi Rusija mogla iskoristiti u bilo kojem trenutku, naročito ako želi kapitalizirati na europskom pritisku na Ukrajinu da se preda i odustane od teritorija u zamjenu za mir", kaže Keir Giles, stručnjak za Rusiju iz britanskog think-tanka Chatham House. 

Takvi argumenti već se mogu čuti u Parizu, Berlinu i Rimu: Nema potrebe za produljivanjem rata, vrijeme je da se završi globalna ekonomska kriza uzrokovana ratom, treba raditi na prekidu vatre.

Takav rasplet bi vrlo vjerojatno naišao na žestok otpor SAD-a, Velike Britanije i velikog dijela istočne Europe, gdje lideri vjeruju da ruska invazija mora doživjeti težak poraz, ne samo zbog Ukrajine nego i zbog međunarodnog poretka.

To znači da bi jednostrani ruski prekid vatre promijenio narativ, ali ne bi okončao borbe.

3. Bezizlazni položaj na bojišnici

Što ako i Ukrajina i Rusija zaključe da vojnim putem više ne mogu ostvariti ništa i krenu u pregovore s ciljem političkog rješenja krize?

Obje vojske su iscrpljene te im manjka i ljudstva i streljiva. Cijena plaćena u krvi i novcu potrebnom za financiranje rata više ne opravdava nastavak borbi. Ruski vojni i ekonomski porazi više nisu održivi, a Ukrajinci se umaraju od rata te više nisu spremni riskirati živote za pobjedu.

Što ako političko vodstvo u Kijevu prestane vjerovati u kontinuiranu podršku Zapada i odluči da je vrijeme za pregovore? Treba podsjetiti i da je američki predsjednik Joe Biden otvoreno priznao da je cilj SAD-a da Ukrajina završi "u najjačoj mogućoj poziciji za pregovaračkim stolom".

No, do bezizlaznog položaja na bojišnici možda neće doći još mjesecima, a bilo kakav politički dogovor ne čini se izvjesnim, velikim dijelom i zbog potpunog izostanka povjerenja Ukrajinaca u bilo kakva ruska obećanja. Mirovni dogovor, ako do njega i dođe, mogao bi biti kratkog vijeka, a nakon njega bi mogle uslijediti nove borbe.

4. Ukrajinska pobjeda

Može li Ukrajina, unatoč svemu, postići nešto što bi se moglo nazvati pobjedom? Može li Ukrajina natjerati ruske snage da se povuku na pozicije na kojima su bile prije invazije?

"Ukrajina će definitivno pobijediti u ovom ratu", rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij ovog tjedna za nizozemsku televiziju.

Što ako Rusija ne uspije zauzeti cijeli Donbas te pretrpi još teže gubitke? Zapadne sankcije čine ruski pohod sve težim, a Ukrajina kreće u protunapad koristeći nove dalekometne rakete, oslobađa teritorij i prekida ruske opskrbne linije. Ukrajinska vojska prolazi transformaciju iz defenzive u ofenzivnu silu.

Ovaj scenarij je dovoljno plauzibilan da mnogi lideri već brinu o njegovim posljedicama. Suoči li se Putin s porazom, hoće li dodatno eskalirati te pribjeći korištenju kemijskog ili nuklearnog oružja?

"Čini mi se malo vjerojatnim da će Putin prihvatiti konvencionalni vojni poraz kad mu je još uvijek na raspolaganju nuklearna opcija", kaže povjesničar Niall Ferguson s Kings Collegea u Londonu.

5. Ruska pobjeda

Što je s mogućom ruskom pobjedom? Zapadni dužnosnici naglašavaju da Rusija, unatoč početnim porazima, i dalje planira zauzeti glavni grad Kijev i uspostaviti kontrolu nad velikim dijelom Ukrajine. "Ti maksimalistički ciljevi su i dalje aktualni", rekao je jedan dužnosnik.

Rusija bi mogla kapitalizirati na uspjesima koje trenutno postiže u Donbasu, što bi joj omogućilo da snage koje tamo ostvare svoje zadaće pošalje drugdje, možda čak i na Kijev. U prvi plan bi mogla doći ruska brojčana prednost, a ukrajinske snage mogle bi biti potučene.

Predsjednik Volodimir Zelenskij nedavno je priznao da svakog dana 100 ukrajinskih vojnika gubi život, a 500 ih je ranjeno. Veliki gubici mogli bi dovesti do podjele javnog mnijenja u Ukrajini - neki se žele nastaviti boriti, a drugi žele pregovarati o moru. Neke zapadne zemlje mogle bi se umoriti od podržavanja Ukrajine. S druge strane, neke druge zapadne zemlje bi, ako misle da Rusija pobjeđuje, mogle poželjeti eskalirati sukob.

Jedan zapadni diplomat rekao je BBC-jevom diplomatskom dopisniku da bi Zapad mogao testirati nuklearno oružje na Pacifiku kao upozorenje Rusiji.

Kako god bilo, budućnost rata je i dalje neizvjesna.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.