Kako je Tito postao predsjednik Jugoslavije?

Tito s Nixonom Foto: Wikipedia

14. siječnja 1953. Josip Broz Tito postao je prvi predsjednik Federativne Narodne Republike Jugoslavije. Ulogu šefa države preuzeo je nakon što je prethodno obnašao dužnost premijera. Ova promjena bila je rezultat ustavnih reformi koje su redefinirale političku strukturu zemlje, a Tito je time formalno učvrstio vodeću poziciju u jugoslavenskoj politici. Na toj će poziciji ostati sve do svoje smrti 1980. godine.

Novi ustroj nove države

Titova pozicija u poslijeratnoj Jugoslaviji bila je zacementirana već 1945. godine. On i njegovi komunisti konsolidirali su moć u cijeloj državi, obnovili Jugoslaviju i definirali ju prema socijalističkim načelima.

Dobar dio naroda, umoran od Drugog svjetskog rata, ih je podržavao. Za vrijeme Drugog svjetskog rata ustaše i četnici uglavnom nudili ratovanje protiv Hrvata ili Srba, dok su komunisti propagirali nadnacionalne ideje te bratstvo i jedinstvo. 

Bratstvo i jedinstvo također se referiralo na prvu komunističku zemlju svijeta - SSSR, no od 1948. godine Jugoslavija je izbačena iz komunističkog bloka. Zbog straha od staljinista i sličnih u Jugoslaviji tada započinje period političke represije. Politički protivnici, kao i oni za koje se sumnjalo da rade za sovjetski svijet, poslani su na Goli otok. Posljedica tih zatvaranja bila je još veća konsolidacija vlasti.

Zasjedanje AVNOJ-a 1943. godine

Ustav 1953.

Početak 50-ih godina obilježen je politikom radničkog samoupravljanja te ulaskom Jugoslavije u svijet diplomacije. Bio je to početak traženja "trećeg puta" koji će se kasnije oformiti kao Pokret nesvrstanih. Među komunistima se počinje sve više pričati o reformi ustava, ponajprije radi radničkog samoupravljanja.

Novi ustav donesen je 14. siječnja 1953. kako bi zamijenio stari po uzoru na Staljinov. U njemu je samoupravljanje uvedeno kao jedan od temelja društvenog uređenja u zemlji, koje je nakon 1953. još više propagirano. Ustav je također povećao prava republika i autonomnih pokrajina, a u općinama i gradovima uvedeno je samoupravljanje. 

Komunisti su smatrali da će decentralizacijom navesti stanovništvo da više participira u politici, posebno kroz lokalnu vlast. 
Ustav je također uveo funkciju predsjednika kao jedan od dva izvršna organa vlasti. Predsjedništvo je nastalo iz starog Prezidijuma Narodne skupštine, a za predsjednika je doživotno imenovan Josip Broz Tito.

Nakon njegove smrti funkciju je preuzelo kolektivno predsjedništvo, sastavljeno od predsjednika pojedinih republika i autonomnih pokrajina unutar jugoslavenske države.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.