Kina sad preko medija proglašava "narodni rat" protiv SAD-a. Što se događa?

Foto: EPA

KINA i SAD su u trgovinskom ratu, ali Kina će taj rat preživjeti, tvrde kineski državni mediji u svojoj žestokoj novoj propagandnoj kampanji protiv "američke pohlepe".

U nizu kolumni i televizijskih monologa, strogo kontrolirani državni mediji pokušavaju snažnom nacionalističkom retorikom uvjeriti kinesku javnost da kineska ekonomija može podnijeti nove carine koje je prošlog petka Kini nametnuo američki predsjednik Donald Trump, piše CNN.

Kina je, podsjetimo, jučer uzvratila udarac SAD-u, najavljujući vlastite nove carine na američku robu vrijednu 60 milijardi dolara, povisujući ranije stope carina od 5 i 10% na 20 i 25%. SAD je pak povisio carine s 10 na 25% za kinesku robu vrijednu 200 milijardi dolara.

Kineski protuudar u ovom trgovinskom ratu uzrokovao je pad od više od 2% na američkim burzama, javlja CNBC.

U kolumni koju su objavili i kineska novinska agencija Xinhua i novine kineske Komunističke partije People's Daily tvrdi se da se SAD bori za "pohlepu i aroganciju", dok se Kina bori za obranu "svojih legitimnih prava i interesa".

"Kineska ekonomija je more, a ne malena bara"

"Trgovinski rat u SAD-u je kreacija jedne osobe i njegove administracije koji su za sobom povukli cijelu populaciju zemlje. U isto vrijeme, prijeti se cijeloj zemlji i narodu Kine. Za nas, ovo je pravi 'narodni rat'", piše autor ovog članka.

A u izjavi pročitanoj u središnjem dnevniku državnog CCTV-a u 19 sati, voditelj Kang Hui rekao je da će se Kina "boriti za novi svijet" i dodao da "to nije ništa što već nismo ranije vidjeli" u dugoj povijesti ove zemlje.

"Kao što je predsjednik Xi Jinping istaknuo, kineska ekonomija je more, a ne malena bara. Kišna oluja može uništiti malu baru, ali ne može nauditi moru. Nakon brojnih oluja, more je i dalje tu", poetično je zaključio voditelj. Snimka ovog monologa postala je viralna na kineskim društvenim mrežama, 

Sve ovo predstavlja dramatičnu eskalaciju u propagandnoj bitki - i to nakon što su prošlog tjedna kineski mediji uporno umanjivali vijesti o trgovinskom ratu, jedva spominjući Trumpove tvitove u kojima je objavio da uvodi nove carine. Ta je najava također temeljito uzdrmala američke burze - Dow se srušio za više od 400 bodova, a S&P i Nasdaq za po 1%.

SAD i Kina bili blizu dogovora, a onda su se Kinezi predomislili oko cijele stvari

Iako su SAD i Kina navodno bili blizu postizanja trgovinskog dogovora kojim bi se okončao ovaj uzajamno štetni obračun, pregovori su propali prošlog tjedna nakon što je Xi objavio da neće popustiti Trumpovim zahtjevima.

Trump je, optuživši Kineze da žele ponovo pregovarati o već zaključenim stavkama i tako zavlačiti s pregovorima u nadi da će ih sljedeće godine nastaviti s novim demokratskim predsjednikom, odgovorio novim carinama. 

Reuters je također objavio depešu koju je Peking poslao Washingtonu, u kojoj Kinezi mijenjaju stav oko ključnih američkih zahtjeva, uključujući intelektualno vlasništvo, poslovne tajne, konkurenciju i manipulaciju valutom.

Trumpov cilj je natjerati Kinu da, po načelu reciprociteta, više otvori svoje tržište američkom izvozu, prestane prisiljavati američke tvrtke da dijele svoje intelektualno vlasništvo s kineskim vlastima, odnosno tvrtkama, i reformira trgovinske sporazume kojima se Kina navodno nepošteno okoristila. 

Trump misli da su carine "najbolje", američki farmeri snose posljedice

"Carine su najbolje! Ili zemlja koja se odnosi prema SAD-u nepošteno u trgovini ispregovara pošteni dogovor, ili je pogode carine. Tako je jednostavno - i svi pregovaraju! Sjetite se, mi smo 'kasica prasica' koju pljačkaju. Sve će biti sjajno!", objasnio je Trump svoj nekonvencionalni pristup vanjskoj trgovini u tvitu prošle godine.

No trgovinski rat je posebno otežao život američkim farmerima, budući da je Kina u međuvremenu znatno smanjila uvoz soje iz SAD-a, jednog od glavnih američkih poljoprivrednih proizvoda. 

"Ovo se ne može nastaviti još dugo. Trebamo trgovinski sporazum uskoro, a u međuvremenu će darmeri vjerojatno trebati još jednu rundu isplata pomoći", rekao je farmer Grant Kimberley iz Iowe za CNN, aludirajući na jednokratnu pomoć u iznosu od 12 milijardi dolara koju je Trumpova administracija ponudila farmerima koji su pogođeni carinama.

"Predsjednik SAD-a duguje farmerima poput mene nekakav plan akcije. Farmeri su bili njegova baza. Pomogli su izabrati ovog predsjednika... a on sad okreće leđa američkim farmerima kad ga najviše trebamo", rekao je farmer iz Virginije, John Wesley Boyd.

Trumpova strategija se, ukratko, svodi na okladu da će Kina "zažmiriti", odnosno popustiti, prije nego što to učini SAD. Kineska ekonomija je ipak trenutno mnogo ranjivija nego američka, piše CNN, a Xi je suočen s unutarnjim političkim pritiscima zbog kojih si ne može priuštiti dugačak trgovinski rat.

Trump također posljednjih dana preko Twittera poziva američke kupce i tvrtke pogođene carinama da umjesto kineske robe kupuju američku, odnosno da prebace proizvodnju iz Kine natrag u Ameriku. Samo što to, naravno, nije uvijek moguće ili lako izvedivo.

No s druge strane, očito je da se i Xi preračunao kad je pokušao vratiti pregovore na nultu točku, nadajući se da će Trump, u strahu od kineske ekspanzije u Aziji i Europi, popustiti pod pritiskom. Rezultat vidimo - trgovinski rat između dviju najvećih ekonomija svijeta kojem se ne nazire kraj, samo daljnja eskalacija.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.