PREDSJEDNIK Republike Hrvatske Zoran Milanović izjavio je nakon obraćanja u Općoj skupštini UN-a kako je on predsjednik i Hrvata u Bosni i Hercegovini, što je iznenadilo novinara Al Jazeere, koji je tražio objašnjenje, javlja bosansko-hercegovački N1.
Kritizirao je i predsjedavajućeg Predsjedništva Željka Komšića kazavši kako "ne zna s kojim mandatom je došao i u čije ime govori".
"I da je predstavnik Hrvata jer funkcioniraju kao tri člana, rekao sam da sam ja predsjednik hrvatskih građana i onih Hrvata koji žive u BiH. To je moja dužnost i obaveza", rekao je Milanović, prenosi Al Jazeera.
Na pitanje novinara je li je rekao da je predsjednik Hrvata u BiH, Milanović je nastavio: "U onoj mjeri u kojoj Ustav kaže, da se brinemo i vodimo računa o statutu Hrvata izvan Hrvatske, ali uz poštovanje zemalja, da".
No, novinari su imali još pitanja.
"Ako tako mislite, trebalo bi mi zabraniti ulaz u BiH"
Kako možete biti predsjednik Hrvata iz BiH? Vi ste predsjednik Republike Hrvatske, glasilo je sljedeće novinarsko pitanje.
"Hrvati u BiH i New Yorku imaju pravo glasa. To sam često problematizirao i pokušavao svesti u razumne razine, da se susjedna država ne kompromitira i ne ulazi u njen prostor. Ako tako mislite, trebalo bi mi zabraniti ulaz u BiH", rekao je Milanović.
Na pitanje zar nisu predsjednici BiH tri člana Predsjedništva BiH, Milanović je naveo kako svi građani BiH hrvatske narodnosti imaju hrvatsko državljanstvo.
"Jesam li im ja predsjednik? Mislim da jesam. To politika koju nisam ja provodio, ali da je takva danas i da su to političke i formalno-pravne činjenice", rekao je Milanović.
"U RH nitko se ne razmeće pričama o odcjepljenju BiH"
U New Yorku je imao i bilateralni sastanak s predsjednikom Turske s kojim je također razgovarao o BiH.
"Erdoganu sam naglašavao da u Hrvatskoj nema baš nikoga tko će se razmetati s pričama da će se BiH odcijepiti, što čujemo od nekih drugih za neke druge dijelove BiH. To nije pametno i nije potrebno", kazao je Milanović.
U UN-u govorio o "nemogućnosti Hrvata da biraju svoje predsjednike"
Tokom govora u UN-u, govorio je i o BiH, izbornim reformama te "nemogućnosti Hrvata da biraju svoje predstavnike".
"Nejednakost njezinih konstitutivnih naroda predugo je neriješena. To je nepotrebno stvorilo unutarnje političke nestabilnosti i napetosti. Kako bi krenula naprijed, Bosni i Hercegovini potreban je odgovarajući institucionalni okvir za ‘podjelu vlasti’, zasnovan na načelima federalizma, decentralizacije i legitimne reprezentacije. Koncept konstitutivnih naroda često se pogrešno predstavlja kao zapreka jednakim pravima svih građana. Mnoga politička i pravna djelovanja mogu se osigurati bez odricanja od demokratskih prava i sloboda", naveo je Milanović.