Na Srbiji je da odluči kakve odnose želi s NATO-om, a Sjevernoatlantski savez će tu odluku poštivati ma kakva bila, rečeno je danas u Beogradu na konferenciji "NATO i partneri 2024: Kroz povjerenje do mira“.
Dosadašnji šef Ureda za vezu NATO-a u Beogradu talijanski general Giampiero Romano izjavio je da Savez uvažava vojnu neutralnost Srbije, ali da takva politika Beograda ne onemogućuje suradnju. Profesionalnost srpskih vojnika je prepoznata u međunarodnim misijama u Libanonu, Centralnoafričkoj Republici i drugim mjestima, rekao je Romano.
On je ocijenio da javnost Srbije "nije u potpunosti svjesna" koliko toga je dosad već ostvareno u suradnji Beograda i Alijanse.
Talijanski general: NATO uvažava vojnu neutralnost Srbije
Pomoćnik ministra vanjskih poslova Srbije Igor Kuželka konstatirao je kako postoji "negativan stav građana Srbije prema NATO-u". Ne smijemo zaboraviti prošlost, ali trebamo gledamo u budućnost, izjavio je Kuželka, referirajući se na četveromjesečno NATO bombardiranje 1999. godine tadašnje SR Jugoslavije zbog situacije na Kosovu, što je rezultirali povlačenjem vojske i policije s Kosova.
Kuželka je ocijenio da je partnerstvo Saveza i Beograda utemeljeno "na politici vojne neutralnosti Srbije" koja "ne znači izolaciju, već priliku za suradnju povodom međunarodnih izazova".
On je naveo da će Srbija ove godine izdvojiti za obranu 2,4 posto bruto domaćeg poroizvoda, što je sukladno standardima NATO-a.
Zamjenik pomoćnika glavnog tajnika NATO-a James Appathurai podsjetio je da je Srbija uključena u NATO program Znanost za mir, izvijestila je sa skupa agencija FoNet.
Proteklih godina radimo na konkretnijim programima suradnje NATO-a s partnerima. Radi se o programima vezanim za cyber obranu, borbu protiv širenja dezinformacija, te jačanje energetske sigurnosti, rekao je Appathurai.