Upucan je u lice i živ zakopan. Sada ga Ukrajina želi mobilizirati

Foto: Facebook

Na samom početku rata između Rusije i Ukrajine Mikola Kuličenko preživio je nezamislivu tragediju, piše New York Times. Kao civil je bio otet, pukom srećom je preživio nakon što su ga upucali u lice, a zatim se izvukao iz vlastitog groba tako što je probio zemlju koja je bila bačena po njemu, živom zakopanom.

Njegova braća poginula su kraj njega, no Mikola je u posljednjem trenutku okrenuo glavu i metak mu je prošao kroz obraz, ostavivši rupu, ali ne i ozljede opasne po život. Njegov slučaj izazvao je šok i suosjećanje diljem Ukrajine, no nije ga poštedio sustava mobilizacije. U listopadu je primio poziv za regrutaciju u vojsku.

"Moja prisutnost ne bi imala nikakav utjecaj na borbe"

Kuličenko je drugu šansu za život iskoristio kako bi se brinuo o svom starom ocu i vratio uzgoju pataka i kokoši na farmi u sjevernoj Ukrajini. Ipak, kaže da još uvijek ima problema sa spavanjem jer mu se vraćaju sjećanja na trenutke kada je bio upucan i živ zakopan te kada se prekriven modricama i s krvavim, natečenim obrazom vratio kući.

S obzirom na traumu koju je proživio, smatra da ne bi trebao biti mobiliziran. "Bilo je strašno teško izvući se iz vlastitog groba. Što bi se promijenilo ako sada odem u rovove?" pita te tvrdi da njegova prisutnost ne bi imala nikakav utjecaj na borbe. "Samo bih žrtvovao svoj život na fronti i tamo ga ostavio uzalud", dodao je.

Biden želi da Ukrajina mobilizira mlađe muškarce, oni to odbijaju

Poziv u vojsku Mikoli Kuličenku, koji ima 35 godina, ukazuje na nepredvidiv sustav mobilizacije u Ukrajini, koji se uvelike oslanja na regrutaciju starijih muškaraca.

Takva politika izazvala je kritike Bidenove administracije, koja smatra da bi Ukrajina trebala proširiti mobilizaciju na mlađe muškarce u dobi od 18 do 25 godina, koji su trenutačno iz nje izuzeti. Američki dužnosnici navode da je potreba za vojnicima sada hitnija od potrebe za oružjem.

Ukrajinski dužnosnici su uzvratili da ne mogu mobilizirati mladiće u kasnim tinejdžerskim i ranim dvadesetim godinama bez rizika od budućih demografskih problema te su odbacili američke kritike.

Ukinuta su neka izuzeća od vojske

"Ne može se očekivati da Ukrajina nadoknadi kašnjenja u logistici ili oklijevanje u podršci životima svojih mladića", napisao je Dmitro Litvin, PR savjetnik predsjednika Zelenskog, u nedavnoj objavi na platformi X. Njegova izjava bila je još jedna kritika upućena Zapadu zbog tempa isporuke oružja, koji Ukrajina smatra mlakim i previše opreznim.

Iskustvo Mikole Kuličenka također ukazuje na poteškoće s kojima se Ukrajina suočava u usklađivanju pravila o izuzećima od mobilizacije. On je postao podoban za regrutaciju nakon što su prošlog proljeća ukinuta neka izuzeća zbog teških životnih okolnosti, uključujući ona za osobe koje se brinu o bolesnim članovima obitelji.

Promjene zakona uvedene su kako bi se stalo na kraj izbjegavanju mobilizacije, pri čemu su neki tvrdili da imaju teške životne uvjete iako to nije bilo istinito, što je omogućila korupcija unutar sustava.

Rupe u sustavu su navodno zatvorene, a regrutacijski službenici su pojačali mobilizaciju tijekom ljeta. Ukrajina ne objavljuje službene brojke, no vojni analitičari tvrde da je početno obećavajući priljev regruta usporio. Vojni zapovjednici ističu da sve manje muškaraca ulazi u osnovnu obuku, a mnogi od njih su stariji ili lošijeg zdravstvenog stanja.

Bojnik: Trebamo motivirane i zdrave muškarce

"Ukrajina planira mobilizirati dodatnih 160.000 muškaraca u skoroj budućnosti", izjavio je Oleksandr Litvinenko, tajnik Vijeća za nacionalnu sigurnost i obranu, u Parlamentu prošlog mjeseca. "Ovim bi se brojkama postrojbe popunile na 85 posto pune snage", dodao je.

Međutim, daljnje regrutiranje starijih muškaraca nosi rizik popunjavanja redova manje motiviranim i zdravim vojnicima. Trenutačno nijedna brigada u borbi nije u potpunosti popunjena, rekao je bojnik Maksim Zorin iz 3. jurišne brigade. "Kvaliteta novopridošlih vojnika znatno se pogoršala u posljednje vrijeme", zaključio je.

Muškarci bježe preko granice od mobilizacije

Ukrajina se istovremeno povlači na dvije fronte unutar zemlje, u istočnoj regiji Donbas i blizu grada Kupjanska na sjeveroistoku, dok je izgubila oko polovicu teritorija osvojenog u upadu u rusku Kursku oblast u kolovozu.

"Doista smo na rubu vojne katastrofe", rekao je Jevhen Dijki, vojni veteran i komentator rata za ukrajinske medije. Prema njegovim riječima, to nije rezultat pogrešaka vojske, već neuspjeha u mobilizaciji dovoljnog broja vojnika.

No, agresivne mobilizacijske mjere, koje su uglavnom usmjerene na starije muškarce u ruralnim područjima, izazvale su društveni otpor. Žene su blokirale ceste kako bi spriječile regrutacijske službenike u potrazi za izbjeglicama od mobilizacije u nekim selima zapadne Ukrajine. Muškarci prelaze granice prema Europi kako bi izbjegli mobilizaciju, ponekad plivajući preko rijeka. Drugi jednostavno ostaju kod kuće, bojeći se da ih ne uhvate na kontrolnim točkama ili drugim mjestima.

Parlament razmatra djelomično ublažavanje mjera te uvodi nekoliko reformi kako bi smanjio izbjegavanje mobilizacije i dezerterstvo vraćanjem nekih izuzeća i pružanjem više izbora regrutima u načinu služenja. Naprimjer, muškarcima je sada ponekad dopušteno odabrati ili promijeniti postrojbu u kojoj će služiti.

Neki se vraćaju u vojsku i nakon amputacije

Amandman koji je parlament usvojio 20. studenoga omogućio bi odgodu mobilizacije civilima koje su Rusi uhitili ranije tijekom rata i onima koji su izgubili bliske članove obitelji u borbama. Ako zakon stupi na snagu, Kuličenko bi mogao ispunjavati uvjete po obje osnove, no prema trenutačnim pravilima još uvijek je podoban za mobilizaciju.

Pitanje trebaju li ratne ozljede biti razlog za izuzeće od buduće službe duboko je podijelilo Ukrajinu. Neki muškarci su se vratili u službu unatoč težim ozljedama od onih kakve je pretrpio Kuličenko. Neki su se dragovoljno vratili na front čak i nakon amputacije ruku ili nogu. Takva posvećenost se hvali među Ukrajincima.

Rusi su u ožujku 2022. godine uhitili Kuličenka i njegovu dvojicu braće u njihovom rodnom gradu Dovžiku, sjeverno od Kijeva. Tada je dinamika rata bila drugačija, Rusi su se povlačili iz sjeverne Ukrajine. Kuličenko kaže da su ih sumnjičili za postavljanje ili pomaganje pri postavljanju eksploziva uz cestu koji je ubio nekoliko ruskih časnika. On je odbacio bilo kakvu ulogu u tom incidentu.

"Razumijem da im fali vojnika, ali nisam prebolio ono što mi se dogodilo"

Braća su tri dana bila zatočena u napuštenoj pilani, gdje su ih ispitivali i brutalno tukli. S obzirom na to da se ukrajinska vojska približavala, Kuličenko je rekao da su Rusi odlučili pogubiti braću kako bi uklonili dokaze o mučenju. Njegova priča tada je objavljena u Wall Street Journalu, a kasnije je postala dio procesa za ratne zločine u Ukrajini, u kojem je ruskim vojnicima suđeno u odsutnosti.

Rusi su braću ukrcali u kamion, odvezli ih u šumu, postrojili uz iskopanu grobnicu i otvorili vatru. Metak je prošao kroz Kuličenkov obraz, a on je pao na tlo. Ležao je nepomično dok su vojnici na njega bacali zemlju, a potom se izvukao iz groba nakon što su otišli. Poziv za mobilizaciju stigao je u listopadu. Rekao je da razumije da vojsci nedostaje ljudi i zato uzimaju svakoga.

Ipak, na poziv se nije odazvao i ne namjerava to učiniti. Ne želi sudjelovati u ratu nakon onoga što je proživio. "Nisam to prebolio", zaključio je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.