Odluka da se ne osvijetle jedra operne kuće u Sydneyju povodom krunidbe kralja Charlesa mjera je uštede, rekao je glasnogovornik državne vlade Novog Južnog Walesa.
Diljem Australije, gdje je kralj Charles šef države, uloga monarhije je kontroverzna. Zemlja je 1999. održala referendum o tome da postane republika, na kojem je 55 posto glasača bilo protiv, dok novije ankete pokazuju različite razine podrške.
Mnoge javne zgrade i spomenici bit će osvijetljeni, ali ne i Opera u Sydneyju
Mnoge će javne zgrade i spomenici biti osvijetljeni u kraljevskoj ljubičastoj boji večeras kako bi obilježili krunidbu, uključujući Zgradu parlamenta u glavnom gradu Canberri, ali Opera u Sydneyju, osvijetljena prošle godine u znak sjećanja na smrt kraljice Elizabete II., neće biti među njima.
"Vlada Novog Južnog Walesa vjeruje da je postigla pravu ravnotežu u pogledu ispunjavanja očekivanja zajednice u vezi s obilježavanjem te prigode, pritom imajući na umu javne troškove", rekao je glasnogovornik vlade.
Proslave u Australiji
Sutra će proslave u zgradi parlamenta uključivati australsko vojno osoblje koje će ispaliti plotun iz 21 vatrenog oružja i prolet australskih zračnih snaga. Premijer Anthony Albanese, koji je u Londonu na krunidbi, rekao je da će položiti prisegu na vjernost kralju Charlesu na ceremoniji, unatoč tome što je republikanac.
"Želim vidjeti Australca kao šefa australske države... To ne znači da ne možete imati poštovanja prema instituciji, a to je sustav vlasti koji imamo", rekao je Albanese državnoj televiziji ABC.
Uz Australiju, kralj Charles je šef države na Novom Zelandu i 12 drugih regija Commonwealtha izvan Ujedinjenog Kraljevstva iako je uloga uglavnom ceremonijalna.