Ovo je djevojka kojoj možemo zahvaliti za prvu sliku crne rupe u povijesti

Foto: Twitter/EHT

29-GODIŠNJA računalna znanstvenica Katie Bouman stvorila je program koji je pomogao pri obradi prve fotografije crne rupe u povijesti i algoritme zbog kojih je ovaj fascinantan pothvat uopće bio i moguć, piše BBC.

Kolaboracija Event Horizon Telescope jučer je, nakon dvogodišnjeg rada, objavila nevjerojatnu snimku horizonta događaja crne rupe na kojoj se može vidjeti aureola prašine i plina te silueta crne rupe koja je od nas udaljena 50 milijuna svjetlosnih godina.

 "Gledam u nevjerici“

Za mladu znanstvenicu Bouman cijeli proces je izgledao kao realizacija pothvata za koju se do sada mislilo da ga je nemoguće ostvariti.

"Gledam u nevjerici kako se konstruira prva slika crne rupe koju sam ikada napravila", napisala je Bouman na Facebooku uz svoju fotografiju pored računala.

Na algoritmu je počela raditi još prije tri godine, dok je bila studentica na prestižnom sveučilištu Massachusetts Institute of Technology (MIT). Bila je voditeljica tog projekta uz pomoć znanstvenog tima iz MIT-ovog Laboratorija za informatiku i umjetnu inteligenciju, odjela Sveučilišta Harvard Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics i opservatorija MIT Haystack Observatory.

Svi su pisali o njoj

Ubrzo nakon objave povijesne fotografije Bouman je postala međunarodna senzacija na Twitteru.

Američka demokratska zastupnica Alexandria Ocasio-Cortez napisala je kako Bouman zaslužuje "svoje mjesto u povijesti".

"Čestitam i zahvaljujem na Vašem golemom doprinosu napretku znanosti i čovječanstva", objavila je Ocasio-Cortez na Twitteru. "Podrška #WomenInSTEM!"

Računalnu znanstvenicu pohvalili su na društvenim mrežama MIT i Smithsonian.

"Prije tri godine studentica MIT-a Katie Bouman vodila je projekt algoritma za izradu prve slike crne rupe", napisao je MIT Laboratorij za računalne znanosti i umjetnu inteligenciju. "Danas je ta slika objavljena."

Svi su jednako zaslužni

No Bouman, koja sada predaje na Kalifornijskom tehnološkom institutu (Caltech), inzistira na tome da njen tim, odnosno kolege koji su s njom radili na ovoj fascinantnoj snimci, zaslužuje jednake pohvale i zasluge. 

"Nitko od nas to nije mogao učiniti sam", rekla je za CNN. "Snimka je nastala jer su na projektu radili različiti ljudi s različitim iskustvima i znanjima.“ 

Naime, kako bi se ostvarila prva fotografija crne rupe u povijesti, u kolaboraciji je vrijedno radilo više od 200 znanstvenika koristeći se mrežom teleskopa koji su bili locirani na lokacijama diljem svijeta, od Antarktike do Čilea.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.