Pobuna na suđenju braći Mamić zbog novog Zoranovog odvjetnika

Foto: Armin Durgut/PIXSELL

Osječki Županijski sud danas je odbio dopunjene zahtjeve odbjeglog Zorana Mamića za izuzeće predsjednika i članova sudskog vijeća koje vodi suđenje u tzv. aferi Dinamo 2, ali i zahtjev za razrješenje njegovog branitelja po službenoj dužnosti, odvjetnika Alana Čurika.

Uoči ročišta 11. lipnja Zoran Mamić je, nezadovoljan načinom na koji mu je imenovan branitelj po službenoj dužnosti, putem e-mail poruke zatražio izuzeće predsjednika sudskog vijeća Davora Mitrovića i članova vijeća, zatim predsjednika osječkog Županijskog suda Zvonka Vrbana i njegove zamjenice Sanje Zagrajski te svih ostalih sudaca Kaznenog odjela osječkog Županijskog suda.

Visoki kazneni sud RH odbio je Mamićev zahtjev za izuzeće predsjednika Županijskog suda, koji je temeljem takvog rješenja odbio zahtjev za izuzeće sudaca.

Uoči rasprave zaprimljen novi podnesak Zorana Mamića

Predsjednik vijeća Damir Mitrović na početku današnje rasprave izvijestio je da je zaprimljen novi podnesak Zorana Mamića, u kojem navodi kako nije u cijelosti odlučeno o njegovim zahtjevima za izuzeće koje je podnio na prethodnom ročištu te da je o tome potrebno odlučiti.

Izvijestio je da je i okrivljeni Damir Vrbanović uputio podnesak u kojem navodi kako je odvjetnik Alan Čurik i njega zastupao na jednoj raspravi u srpnju 2023. godine, a koji će biti uvršten u sudski spis.

Obrane okrivljenika upozorile su da nije odlučeno o naknadno podnesenoj dopuni zahtjeva za izuzeće sudaca Županijskog suda, ali i prijedlogu za razrješenje odvjetnika po službenoj dužnosti Alana Čurika.

Odvjetnik Marija Mamića Ivan Stanić kazao je da je Zoran Mamić predložio razrješenje svoga branitelja zbog sukoba interesa, što je prepreka za obavljanje ove dužnosti. Ističe kako je Vrbanović naveo da ga je Čurik zastupao na jednoj raspravi, zbog čega se protivi njegovom imenovanju za branitelja po službenoj dužnosti drugom okrivljeniku.

Odvjetnik Glavaš: Presuda će biti ukinuta

Upozorava da je Čurik zastupao i okrivljenog Igora Krotu, koji je u studenom prošle godine priznao kazneno djelo, čime je teretio i Zorana Mamića.

Zahtjeve okrivljenika sudsko vijeće odbilo je kao neosnovane, a prihvatilo je prijedlog odvjetnika Čurika da mu se odredi primjeren rok za pripremu obrane Zorana Mamića i dostavu dokumentacije, zbog čega je odgođeno ispitivanje za danas pozvanih svjedoka, a novo ročište sazvano je za 8. srpnja.

Odvjetnik Zdravka Mamića Filip Glavaš, uz ranije iznesene tvrdnje obrane, izjavio je novinarima da sud nije smio dopustiti odvjetniku Čuriku da brani Zorana Mamića zbog apsolutno suprotnih probitaka obrane tri okrivljenika.

"Odgovorno tvrdim da će ovaj potez suda dovesti do toga da će presuda, kakva god bila, biti ukinuta iz ovih razloga i da ćemo se za par godina ponovno naći na suđenju u ovoj sudnici", ocijenio je Glavaš.

Vuksan i Krota krajem prošle godine priznali krivnju

U tzv. aferi Dinamo 2 za izvlačenje novca iz kluba u sklopu zločinačkog udruženja, uz Zdravka i Zorana Mamića, koji su u bijegu u BiH i kojima se sudi u odsutnosti, optužnicom su obuhvaćeni Zdravkov sin Mario Mamić, bivši Dinamov direktor Damir Vrbanović, poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota te menadžer Nikky Arthur Vuksan.

Uskok tereti Zdravka Mamića da je od prosinca 2004. do prosinca 2015. godine ostale okrivljenike organizirao u zločinačko udruženje te da su sklapanjem fiktivnih ugovora između Dinama i više stranih tvrtki te ispostavljanjem računa o plaćanju nepostojećih usluga za transfere igrača, koje je Dinamo plaćao, klub oštetili za više od 19 milijuna eura.

Tužiteljstvo tereti okrivljenike da su taj novac dijelili između sebe i koristili za svoje potrebe, a da je, uz navedeno, NK Dinamo neosnovano obvezan za plaćanje dodatnog iznosa od još 7.35 milijuna eura.

Potkraj listopada prošle godine okrivljenik Vuksan priznao je krivnju i nagodio se s Uskokom, pa je, temeljem sporazuma, osuđen na godinu dana zatvora, uvjetno na pet godina. Krivnju je potkraj studenog priznao i poduzetnik Krota, koji je nakon nagodbe s Uskokom osuđen na devet mjeseci zatvora, što je zamijenjeno radom za opće dobro.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.