FRANU BARBARIĆA, predsjednika Uprave HEP-a koji je bio osobni odabir šefa HDZ-a Andreja Plenkovića, uhvatili smo u sukobu interesa, no ono što je napravio nakon upita Indexa iz kojih je bilo vidljivo da smo ga razotkrili zaista je jadno. No, krenimo redom.
>> Otkrivamo: Plenkovićev čovjek, bogati šef HEP-a, zarađuje protuzakonito
Nedavno su, podsjetimo, Index Istrage objavile kako je Barbarić odlučio da se neće pridržavati mišljenja Povjerenstva o odlučivanju o sukobu interesa, u kojem stoji da ne može u isto vrijeme biti šef državnog HEP-a i član Vijeća gradske četvrti Novi Zagreb. Barbarić je, unatoč tom obvezujućem mišljenju, dvije godine primao naknadu kao potpredsjednik Vijeća gradske četvrti Novi Zagreb-istok.
Pravio se da ne zna o čemu je riječ
Barbarića kao predsjednika Uprave HEP-a plaćamo 39.383,56 kuna, koliko mu iznosi mjesečna bruto plaća (neto plaća mu je 22.958,38 kune), a kao potpredsjednik gradske četvrti primao je mjesečno i dodatnih 4.275,25 kuna bruto (neto iznos je manji). Pročelnica gradskog ureda za mjesnu samoupravu Renata Šimon potvrdila nam je da Barbarić prima naknadu, a kako smo provjerili, tu naknadu Barbarić nije ni upisao u imovinsku karticu, što predstavlja još jedno kršenje Zakona o sprečavanju sukoba interesa.
Iz HEP-a prvo tvrdili da je sve u najboljem redu, ali...
Kada smo Barbariću uputili službeni upit iz kojeg je bilo jasno da smo ga ulovili u primanju naknade na koju nije imao pravo, pravio se da ne zna o čemu je riječ.
"Hrvatska elektroprivreda nema ni izravne ni neizravne poveznice s poslovanjem ni djelovanjem Gradske četvrti Novi Zagreb-istok koje bi mogle uzrokovati sukob interesa (koji navodite). U tom smislu ne vidimo da bi djelovanje predsjednika Uprave Hrvatske elektroprivrede u okviru obavljanja i vođenja poslova društva u odnosu na djelovanje kao člana u gradskom vijeću gradske četvrti (s obzirom na ovlasti i nadležnosti vijeća gradske četvrti) uzrokovalo potencijalni sukob interesa", rekli su nam iz HEP-a.
Odmah nakon upita tražio da mu mandat stave u mirovanje
Sada smo saznali da je u isto vrijeme kada smo Barbariću poslali upit šef Uprave HEP-a od pročelnice gradskog ureda tražio da se njegov mandat stavi u mirovanje sa željom da zataška ili umanji svoje (ne)djelo. No, Barbarić, po struci pravnik, i dalje je potpredsjednik Vijeća gradske četvrti jer je potpuno zaboravio na proceduru.
"Da, dobili smo obavijest pročelnice da je odlučio staviti mandat na mirovanje, no on je i dalje član Vijeća", otkrio nam je Milenko Arapović, predsjednik tog Vijeća. Naime, Barbarić na posljednju sjednicu vijeća nije ni došao, a nije poslao ni svog zamjenika.
Iako je pravnik, zeznuo je proceduru
"Tako da tu točku o mirovanju njegova mandata nismo ni stavili na dnevni red", kaže Arapović na kraju.
Dodajmo ovome i informaciju da je Barbarić, koji obnaša dužnost šefa HDZ-a za Novi Zagreb, jučer dao javnu podršku Plenkoviću za ostanak na čelu HDZ-a. Riječ je isto tako i jednom od najbogatijih dužnosnika uopće, popis njegove imovine je impozantan. Tu su dva stana u Jelsi na otoku Hvaru. Jedan je procijenjen na gotovo 300 tisuća kuna, a drugi od gotovo 90 kvadrata na 1,2 milijuna kuna. Barbarić ima i tri stana u Zagrebu, u novozagrebačkom kvartu Središće, od čega su dva od 99 kvadrata, procijenjena na ukupno 2,6 milijuna kuna, te treći stan od 52 kvadrata procijenjen na 600 tisuća kuna.
Prebogati HDZ-ovac s kućama, vikendicama i vinogradima
Tu je još stan u Opatiji od 58 kvadrata procijenjen na 1,5 milijuna kuna, vikendica u Desincu te dvije kuće u Zastražišću na otoku Hvaru. Jedna ima 120 kvadrata, a druga 50 kvadrata i u toj je suvlasnik s još jednom osobom. Barbarić je nasljedstvom stekao i poslovni prostor u Zagrebu od 120 kvadrata koji se procjenjuje na 2,3 milijuna kuna.
Barbarić posjeduje livade, vinograde i šume na Hvaru, čija je ukupna procijenjena vrijednost veća od 2 milijuna kuna. Na tim zemljištima je suvlasnik i prema imovinskoj kartici, do toga je došao nasljedstvom. U imovinskoj kartici spominje se ostavinska rasprava pokojne supruge. Barbarić je prijavio i štednju u više valuta od ukupno 1,1 milijun kuna.
Gotovo je sigurno da će sada biti kažnjen zbog mjesečne naknade od 4.275,25 kuna bruto, koju nije smio primati.