Ruski agenti joj zarobili muža pa je ucjenjivali: "Mučimo ga, a ti si kriva za to"

Foto: Privatna arhiva

Svitlana kaže da nikada nije razmišljala o izdaji svoje zemlje. "Muž mi to nikad ne bi oprostio", govori za BBC u svom stanu blizu Kijeva. Ova 42-godišnjakinja je više od dvije godine čekala vijesti o svom suprugu Dimi, vojnom bolničaru kojeg je zarobila Rusija, kada je iznenada primila telefonski poziv.

Glas s druge strane rekao joj je da bi Dima, ako bi ona izdala Ukrajinu, mogao imati pravo na bolji tretman u zatvoru ili čak biti pušten na slobodu

"Nazvao me ukrajinski broj. Javila sam se, a čovjek se predstavio kao Dmitrij. Govorio je ruskim naglaskom", objašnjava Svitlana i nastavlja: "Rekao mi je da bih mogla podmetnuti požar u vojni ured ili vojno vozilo ili sabotirati razvodnu kutiju ukrajinskih željeznica."

Postojala je još jedna opcija: otkriti lokacije obližnjih jedinica protuzračne obrane - vitalne vojne infrastrukture koja štiti ukrajinsko nebo od ruskih dronova i projektila.

Dali joj upute kako napraviti i postaviti Molotovljev koktel

Dok je Dmitrij iznosio svoj prijedlog, Svitlana se prisjetila uputa koje su ukrajinske vlasti podijelile svim obiteljima u slučaju da im se obrate ruski agenti: kupite što više vremena, sve snimite i fotografirajte te prijavite.

Svitlana je to doista učinila. Ukrajinska sigurnosna služba SBU rekla joj je da odugovlači dok traje istraga. Zato se pretvarala da pristaje postaviti bombu na lokalnu željezničku prugu. Svitlana je s BBC-jem podijelila snimke dvaju glasovnih poziva s Dmitrijem preko aplikacije Telegram. Tijekom poziva dobiva je upute kako napraviti i postaviti Molotovljev koktel.

"Ulijte litru petroleja i dodajte malo benzina. Otiđite na željeznički čvor i pazite da nema sigurnosnih kamera. Nosite šešir, za svaki slučaj", objašnjava Dmitrij.

Svitlana je također dobila upute o tome kako staviti svoj mobitel u način rada u zrakoplovu kad dođe na dva kilometra od mete, kako bi izbjegla da njezin signal uhvate bazne stanice.

"Govorio mi je da će mi ubiti muža i da ga više nikada neću vidjeti"

"Znate li što je relejna kutija? Fotografirajte je. To bi trebala biti meta paljevine. Napišite današnji datum na komad papira i fotografirajte se s tim papirom", objasnio je Dmitrij koji je tražio dokaz o izvršenju zadatka.

Zauzvrat može dogovoriti telefonski razgovor sa suprugom ili mu poslati paket.

Kasnije je SBU rekao Svitlani da je čovjek s kojim je razgovarala doista u Rusiji i da bi trebala prekinuti kontakt. Svitlana je rekla Dmitriju da se predomislila.

"Tada su počele prijetnje. Rekao je da će mi ubiti muža i da ga više nikada neću vidjeti", kaže Svitlana. Danima je zvao i govorio joj: "Vašeg muža muče, a vi ste krivi!"

Na pitanje je li bila zabrinuta zbog prijetnji, Svitlana kroz suze kaže: "Srce me boljelo, ali mogla sam samo moliti da se to ne dogodi. Jedan dio mene govorio je da ta osoba nema veze sa zatvorenicima, a drugi se pitao može li on to stvarno učiniti."

SBU je za BBC rekao da suradnja s ruskim agentima ni na koji način neće olakšati položaj zatvorenika; naprotiv, može značajno zakomplicirati njihove šanse za razmjenu.

Vlasti pozivaju sve rođake da se odmah jave ako im se obrate ruski agenti. Oni koji to učine, kažu, bit će zaštićeni i tretirani kao žrtve. Ali ako rođaci pristanu počiniti sabotažu ili špijunažu, kaže SBU, to se može tretirati kao izdaja. Najveća kazna je doživotni zatvor.

Vlasti redovito objavljuju uhićenja Ukrajinaca koji su navodno počinili sabotaže ili Rusiji otkrili lokaciju vojnih postrojbi ili objekata. Prokremaljski mediji preplavljeni su videosnimkama koje navodno prikazuju Ukrajince kako pale vojna vozila ili željezničke električne kutije.

Neki to čine za novac, ali smatra se da postoje i napadi koje izvode očajni rođaci.

Petro Jacenko iz Stožera ukrajinske vojske za tretman ratnih zarobljenika kaže da oko 50% obitelji ratnih zarobljenika kontaktiraju ruski agenti: "Oni su u vrlo ranjivom položaju i neki od njih spremni su učiniti sve, ali mi ih pokušavamo educirati da to neće pomoći njihovim voljenima u zatočeništvu."

"Preko 8000 Ukrajinaca završilo u ratnom zarobljeništvu"

Petro kaže da se aktivnosti kao što je podmetanje požara na vojno vozilo ne smatraju značajnim materijalnim gubitkom za ukrajinske oružane snage: "Ali to može destabilizirati jedinstvo ukrajinskog društva, što je glavni problem. Naravno, ako netko podijeli gdje se nalaze sustavi protuzračne obrane, to je također veliki problem."

Vlasti ne objavljuju broj Ukrajinaca koji su završili kao ratni zarobljenici, ali smatra se da ih ima više od 8000. Izvor u ukrajinskoj obavještajnoj službi rekao je za BBC da je mali broj slučajeva u kojima rođaci pristaju raditi s Rusijom.

Ruska vlada rekla je BBC-ju u izjavi da su optužbe o korištenju obitelji zatvorenika kao ratnog sredstva neutemeljene te da Rusija tretira "ukrajinske borce humano i u potpunosti u skladu sa Ženevskom konvencijom".

U izjavi se nadalje optužuje Ukrajinu da koristi iste metode: "Ukrajinska strana aktivno pokušava prisiliti stanovnike Rusije da počine sabotaže i paljevine unutar ruskog teritorija, ciljajući na kritičnu infrastrukturu i civilne objekte."

Dima je na kraju pušten iz zatočeništva

Svitlanin suprug Dima pušten je iz zatočeništva prije nešto više od tri mjeseca. Ponovno su zajedno i uživaju u igri sa svojim četverogodišnjim sinom Vovom.

Kako se Svitlana osjećala kad je njezin suprug konačno oslobođen?

"Bilo je suza radosnica kakve nikad prije nisam isplakala. Osjećala sam se kao da sam svoju ljubav iščupala iz ralja smrti."

Dima je svojoj ženi rekao da Rusi nisu postupili u skladu s prijetnjama i nisu ga kaznili zbog njezine nesuradnje.

Kad mu je Svitlana rekla za pozive s ruske strane, ostao je šokiran.

"Pitao me kako sam izdržala. Pa, kao što uvijek kažem, ja sam žena časnika."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.