Splitski vatrogasci sve češće prisiljeni provaljivati u domove - kako bi pomogli starijima

Splitski vatrogasci sve češće prisiljeni provaljivati u domove - kako bi pomogli starijima

Foto: FAH

SPLITSKI su vatrogasci u prosincu i siječnju ove godine imali dvadesetak "tehničkih intervencija" otvaranja stanova u kojima su pronašli dvije starije mrtve osobe i još njih četiri bez ozljeda, a od toga su čak 12 intervencija odradili u prva dva tjedna nove 2017.

U cijeloj prošloj godini zabilježeno je ukupno 111 otvaranja stanova, a u njima je pronađeno šest mrtvih, osam ozlijeđenih i 28 osoba bez ozljeda. Vatrogasci dojave uglavnom dobivaju od Hitne medicinske pomoći ili članova obitelji starijih osoba koje ne odgovaraju na pozive. U stanove većinom ulaze u pratnji policije i uz asistenciju Hitne medicinske pomoći, no u iznimno hitnim slučajevima ne čekaju policiju već provaljuju ulazna vrata.

Zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe (JVP) Grada Splita Ivan Kovačević kaže da takve pozive zaprimaju skoro svakodnevno i to u bilo koje doba dana i noći. Među brojnim tehničkim intervencijama otvaranja stanova ne prednjače samo one radi pomoći starijim i nemoćnim osobama, ima i drugih razloga.

Apel starijim osobama

"Primamo pozive za pomoć starijim osobama koje su pale u stanu i ne mogu se podići, potom za one koji se satima ne javljaju na pozive zabrinutih članova obitelji ili susjeda. Imali smo i intervenciju oslobađanja starije osobe koja je ostala zaključana na balkonu, ali i pozive brojnih ljudi kojima zaglave vrata ili pak curi voda u nekom stanu pa treba zatvoriti ventil kako ne bi nastala šteta na okolnim stanovima", kaže zapovjednik Kovačević. Dodaje i da imaju izvrsnu suradnju sa policijom i Hitnom medicinskom pomoći.


Dobru suradnju svih hitnih službi Hini je potvrdio i voditelj Zavoda za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije Miho Sušić. Na terenu s vatrogascima, kaže, u stanovima često zatiču starije osobe koje žive same. Ima ih zapuštenih, ali i onih koji lijepo brinu o sebi iako su nemoćni.

"Osim upala pluća koje haraju u siječnju i veljači starije osobe su, osim zbog godina, nemoćne i zato što su u padovima zadobili lomove kukova ili su preživjeli moždane i srčane udare. Stariji kod smetnji uvjetovanih gripom ili drugom bolesti moraju odmah na pregled, a ne nakon pet dana jer to za njih može biti kobno. Imali smo slučajeva gdje su starije osobe u gluho doba noći pale i ozlijedile se. U nemogućnosti da dozovu pomoć na podu provedu i po nekoliko sati zbog čega ih znamo pronalaziti pothlađene", objasnio je Sušić.

Važan kontakt sa starijima

Upozorio je da netko od obitelji ili susjeda mora biti u kontaktu sa starijim osobama koje žive same te da po mogućnosti netko ima ključ njihova stana kako se u slučaju hitnoće ne bi provaljivalo i tako radio dodatni trošak.

Pomoćnik načelnika za policiju Druge policijske postaje Ivan Lešina naglasio je da su pronalasci starijih i nemoćnih osoba u stanovima uobičajena pojava tijekom cijele godine. Hitnim službama je to postala rutina, rade odmah i bez odgađanja. Kaže da ih najčešće zovu članovi obitelji ili susjedi kada primijete da se stariji ne pojavljuju u vanjskom svijetu ili ne odgovaraju na uporna kucanja, zvonjave ili telefonske pozive.

"U slučaju tog poziva policija ide na intervenciju i ovisno od slučaja do slučaja procjenjujemo hoćemo li angažirati dodatne snage. Imali smo svakakvih slučajeva. Svaka intervencija je različita. Bilo je primjera da smo u stan ulazili kroz prozor kako bi smanjili štetu. Svi zajedno, liječnici, vatrogasci i mi, sve obavljamo u što kraćem roku kako bi što prije došli do ugrožene osobe jer je u toj situaciji svaka minuta itekako bitna", kazao je Lešina.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.