Stigli legalni utjerivači dugova; plijeni se svaki peti automobil

MODERNI i legalni utjerivači dugova neće vas premlatiti ukoliko se ste "zaboravili" platiti robu ili uslugu, već će, ako vas u tri mjeseca ne uspiju uvjeriti, poslati na sud. U Hrvatskoj se plijeni svaki peti automobile prodan na kredit ili lesing.

Međunarodna agencija CEI Zagreb zapošljava sedam "utjerivača dugova" (službenika za naplatu), studente-detektive koji ulaze u trag neplatišama koji su promijenili adresu te službenike koji im šalju pisma.

Pojedinac ili tvrtka kojem netko duguje novac s agencijom potpisuju ugovor po kojem agencija od klijenta može gotovinom otkupiti potraživanja prema dužniku po "diskontnoj" cijeni, a dužnik onda postaje dužnikom agencije ili agencija samo preuzima posao naplate. U prvom slučaju agencija zarađuje na osnovu razlike stvarne i "diskonte" cijene, a u drugom slučaju uzima proviziju, piše Novi list.

Nakon što se potpiše ugovor, službenici agencije dužnika najprije obavijeste pismenim putom. Ako ne regira slijede telefonski pozivi, a u slučaju nejavljanja nakon dva mjeseca moguć je i "kućni posjet". Ovo se uglavnom odnosi na dužnike koji su promijenili adresu.

Anett Jakob, voditeljica ureda CEI Zagreb, kaže da se moderna naplata duga danas ne vrši silom, te da dužnik nije kriminalac već najčešće osoba koja se nalazi u teškoj financijskoj situaciji.

Objašanjava da oni neplatiše ne sile na naplatu već samo žele doznati zašto netko nije platio račun. Iako su u Mađarskoj, gdje je sjedište tvrtke, dobro prihvaćeni, u Hrvatskoj nije tako. Dužnici  im često poklapaju slušalicu i viču na njih.

CEI obrađuje dužnike od 25 do 40 tvrtki, nekada i više. S državnim tvrtkama poput INE I HEP-a još ne surađuju. Njihovi "službenici za naplatu dugova" prolaze tromjesečnu obuku s psiholozima, koji ih uče o svim zamkama i varkama neplatiša. Agencija je u Zagreb stigla prije godinu dana.

Na kredit ili putem leasinga u Hrvatskoj se godišnje kupi oko 70.000 novih automobila, a procjenjuje se da ih se zbog neplaćanja zaplijeni oko 15.000 automobila, odnosno svaki peti. Svaka četvrta osoba ne otplaćuje automobil redovito.

Kada ljudi zbog financijskih problema prestanu plaćati rate za automobile, banke, osiguravajuća društva i leasing kuće, putem tvrtki koje se bave utjerivanjem dugova, zapljenjuju automobile, piše Vjesnik. Kasnije "zaplijenjene" automobile prodaju po relativno povoljnim cijenama, kakvih se 60-ak nalazi u Auto Agramu u Trnju, jednoj od dvije zagrebačke tvrtke za prodaju zaplijenjenih automobila.

Većina vozila je stara dvije do četiri godine, a među njima ima i luksuznih automobila poput "Mercedesa CLK" te nekoliko "Wolksvagen passata" starih nepune dvije godine.

Potencijalni kupac zaplijenjenih automobila ne može doznati tko je bivši vlasnik.

U jednoj osiguravateljskoj kući kažu da najviše problema imaju s vlasnicima luksuznih automobila, jer se često voze u inozemstvu, a najmanje s vlasnicima manjih i srednjih automobila koji, ponekad i sami dovezu automobil na zapljenu jer su svjesni da ne mogu plaćati rate.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.