NAKON kratkotrajnog razdoblja toplijeg vremena krajem ovog tjedna, već s nedjelje na ponedjeljak stiže nam novi poremećaj s ciklonom i obilnim kišama, visokim vodostajima rijeka, zahlađenjem, jakim vjetrovima, a u višim krajevima susnježicom i snijegom, upozoravaju dežurni sinoptičari DHMZ-a.
O dolasku mase hladnog zraka koji se odvojio od polarnog i krenuo prema jugoistočnoj Europi, uključujući i Balkan te Mediteran, javio je i centar Severe Weather Europe na svojoj mrežnoj stranici.
Visoki vodostaji i moguće poplave
Danas je hladan val koji je u Hrvatsku stigao s masama polarnog zraka prestao, a sutra će najviše temperature već dosezati 23 ili 24 stupnja Celzijeva, kaže nam dežurni prognostičar DHMZ-a.
No potom nam u nedjelju stiže jače naoblačenje, poremećaj s ciklonom i frontalnim sustavom koji će donijeti kišu kako u unutrašnjosti tako i na Jadranu. Na Jadranu i u krajevima uz Jadran, u gorju, modeli za ponedjeljak predviđaju 100-tinjak litara kiše, a zajedno s utorkom oko 150 litara. To pak znači da će biti problema s vodostajima. Una, Korana i Kupa će nabujati, tako da će sliv Save negdje krajem srijede na četvrtak, kada se sva oborina u njega prenese vodotocima iz BiH i Hrvatske, imati problema s vodostajima istočnije od Slavonskog Broda. Moguće su bujične poplave, prvenstveno u BiH, ali i kod nas na karlovačkom području te na Plitvicama.
Stiže i snijeg, osobito u gorju
Snijega i susnježice, uz pad temperature zraka, moglo bi biti u noći s ponedjeljka na utorak u predjelima iznad 600 metara visine.
U najvišem gorju može ga ponegdje pasti i 15-ak centimetara, no u ostalim krajevima on se neće zadržati jer će padati zajedno s kišom. Možda bi ga nekoliko centimetara moglo napadati na Plitvicama i u području Delnica.
Kiša će se nastaviti i u srijedu i u četvrtak, međutim u značajno manjim količinama. Ipak, budući da će tlo biti natopljeno, i one bi mogle uzrokovati probleme jer će sva voda odlaziti u vodotoke. Zbog toga će se visoki vodostaji nastaviti i u drugoj polovici tjedna.
10 stupnjeva hladnije od prosjeka s jakim vjetrom
Temperature zraka bit će ponovno značajno niže. U ponedjeljak, utorak i srijedu najviše dnevne u unutrašnjosti će se kretati od oko 10 do 12 stupnjeva Celzijevih, što znači da će biti 10-ak stupnjeva niže od uobičajenog prosjeka za ovo doba godine, koji je oko 20.
Uz kišu ćemo imati i jak sjeverni i sjeveroistočni vjetar, posebno u nedjelju i ponedjeljak. Zbog toga će vrijeme biti dosta hladno, a posebno njegov doživljaj. No već od srijede i četvrtka temperature će ponovno početi rasti, a vrijeme će se smirivati.
Dakle, glavna karakteristika tjedna pred nama bit će obilne kiše i prijetnja visokim vodostajima, poručio je dežurni prognostičar.
To se očekuje od globalnog zatopljenja
Klimatolozi tumače da ovakvi prodori nisu neuobičajeni za ovo doba godine te da se u prosjeku javljaju svake tri godine. Oni također nisu u kontradikciji s globalnim zatopljenjem. Naprotiv, kako smo već više puta tumačili na Indexu, s klimatskim promjenama možemo očekivati više vlage u zraku i više ekstrema.
Pojednostavnjeno govoreći, zatopljenje uzrokuje smanjenje u razlici temperatura između polova (osobito sjevernog) i suptropskih krajeva, što rezultira slabljenjem visinskih struja koje stvaraju svojevrsnu barijeru za prodore masa zraka sa sjevera na jug i obratno na srednjim geografskim širinama. Posljedica je da visinske struje jače krivudaju te omogućuju dublje prodore hladnog zraka iz polarnih područja na jug te vrućeg iz suptropskih krajeva na sjever.