Foto: FAH
TEROR koji je pogodio Berlin u ponedjeljak dogodio se u kratkom vremenskom periodu između američkih predsjedničkih izbora i inauguracije. S obzirom na to, pruža nam priliku za svojevrsni eksperiment - usporedbu reakcija predsjednika na odlasku i onog koji dolazi, Baracka Obame i Donalda Trumpa.
Kako piše Peter Beinart za Atlantic, razlike su znakovite. Nije iznenađenje da je Obamino priopćenje nakon napada oprezno, a Trumpovo upravo suprotno. Iako u to vrijeme Islamska država još uvijek nije preuzela odgovornost za napad, Obamina administracija ga je opisala kao nešto "što izgleda kao teroristički napad"; dok ga je Trumpov tim jednostavno nazvao "stravičnim terorističkim napadom".
Dok je Bijela kuća izbjegavala spekulirati o motivaciji napadača, Trump je odmah zaključio da se radi o "radikalnom islamskom teroristu". No ono što je još važnije je što su sadašnja i buduća američka administracija na bitno drugačiji način opisale tko je točno napadnut i zašto.
Za Obamu žrtve su njemački građani, za Trumpa kršćani
Obamina administracija opisala je žrtve kao pripadnike nacije, koristeći u pet rečenica dugoj izjavi izraze "Njemačka" i "njemački" četiri puta. Također, nije propustila naglasiti da je "Njemačka jedan od naših najbližih partnera i najsnažnijih saveznika."
S druge strane, Trumpova administracija nijednom nije spomenula Njemačku ni Nijemce. Umjesto toga, opisala je žrtve kao "ljude koji su se pripremali proslaviti kršćanski blagdan". Obamina nije izvlačio zaključke o vjeri žrtava, koji nisu nužno svi kršćani. Umjesto toga, samo je naglasila da je napad izveden na božićnom sajmu. Predstavljajući ovo kao napad na kršćanstvo, Trump je povezao berlinske žrtve s "drugim kršćanima koje ISIS i drugi islamski teroristi kontinuirano masakriraju...u njihovim zajednicama i mjestima za štovanje kao dio svog globalnog džihada."
Kontrast je još očitiji u reakciji na atentat na ruskog veleposlanika u Ankari, koji se dogodio istog dana. Trump je i ovdje nazvao napadača "radikalnim islamskim teroristom". Obama je, osim što je izrazio sućut ruskom narodu i Vladi, naglasio da SAD "stoje ujedinjene s Rusijom i Turskom u odlučnosti da se suprotstavimo terorizmu u svim njegovim oblicima."
Trumpova poruka muslimanima: Vi ste unutarnji neprijatelj
Ovakva izjava u kombinaciji s onom o berlinskom napadu odražava viziju liberalnog međunarodnog poretka koji SAD predvode od kraja Drugog svjetskog rata: uži krug najbližih američkih saveznika, oko kojeg je širi krug koji predstavljaju međunarodna tijela kao što je UN, u kojem se države mogu ujediniti oko globalnih prijetnji, unatoč svojim ideološkim i geopolitičkim razilaženjima.
U Trumpovim izjavama ne navodi se ništa o suradnji, bilo s Rusijom, Turskom ili Njemačkom. Dok Obamina administracija definira borbu protiv terorizma kao konflikt koji ujedinjuje sve nacije i religije protiv zajedničkog bezdržavnog neprijatelja, Trumpova je predstavlja, u suštini, kao konflikt između kršćanstva i islama. To je način na koji ga i ISIS predstavlja. Trumpova poruka muslimanima u Njemačkoj, kao i u Americi, je ona koju šalje otkad se kandidirao za predsjednika: vi ste unutarnji neprijatelj.