Foto: FaH
Riječ je o optužnici koja je već bila vraćena Državnom odvjetništvu, a sutkinja Danijela Kustrec u utorak je to učinila ponovno.
Protegina obrana i ranije je tvrdila da tužiteljstvo ni nakon prve dorade u optužnicu nije unijelo nikakve novine. "Sud smatra da je neadekvatan činjenični opis procesa dodjeljivanja kredita onako kako to vidi tužilaštvo i kako proizlazi iz dokaza koje tužilaštvo daje uz optužnicu", kazao je Hini odvjetnik Darko Maržić.
Protegu i Sladonju tužiteljstvo tereti da su u travnju 2008. tvrtki iz Zagreba odobrili dugoročni kredit od 11 milijuna kuna s namjenom kupovine vlasničkih udjela u dvama društvima, uz uvjete koji odstupaju od uobičajenih. Sporni kredit navodno je zatražila odgovorna osoba iz zagrebačkog poduzeća koja je pritom postupala po uputama Đanija Bažona, u međuvremenu preminulog člana uprave trećeokrivljene pulske tvrtke Glas Istre.
Odobravali kredite koji nisu vraćani
Okrivljeni bankari su prema sumnjama tužiteljstva sporni kredit odobrili protivno Zakonu o bankama i unatoč stajalištu Sektora upravljanja rizicima koji je plasman ocijenio rizičnim. Osim toga ponuđeni instrumenti osiguranja odstupali su od bankarskih pravila pa su okrivljenici bili svjesni da banku izlažu riziku i nastanku znatne štete, izvijestilo je tužiteljstvo nakon podizanja optužnice u siječnju.
Poduzeće iz Zagreba je prema sumnjama tužiteljstva samo djelomično podmirilo dio kamata, oko 1,2 milijuna kuna, ali ne i glavnicu s preostalim kamatama. Ta je tvrtka nakon stečajnog postupka brisana iz Sudskog registra, dok je Glas Istre otišao u stečaj i ima blokiran račun od veljače 2010.
Protegu i Sladonju tužiteljstvo tereti i da su u svibnju 2009. Glasu Istre odobrili kratkoročni revolving kredit u iznosu od pet milijuna kuna, koji također nije vraćen.
Zajedno s devetoricom suoptuženika Protegi i Sladonji već se sudi u slučaju Bankomat, također zbog optužbi da su Hrvatsku poštansku banku oštetili odobravanjem rizičnih kredita.