Znanstvenici su stvorili prvi test na svijetu koji bi mogao ukazivati na prve znakove raka pluća. Mnogi slučajevi raka pluća dijagnosticiraju se u kasnijim fazama, što znači da je bolest teže liječiti. Međutim, istraživači se nadaju da bi rana dijagnoza mogla omogućiti brže liječenje, čime bi pacijentima povećali šanse za preživljavanje i ozdravljenje.
Test traži takozvane proteine "zombija" u stanicama koji bi mogli ukazivati na to da pacijent ima rak pluća u najranijim fazama. Test je uspješno proveden na miševima, a znanstvenici se nadaju da će uskoro početi testirati ljude. Znanstvenici sa Sveučilišta u Cambridgeu i Early Cancer Institutea proučavali su proteine koje izlučuju senescentne stanice. Ove stanice često se nazivaju "zombi-stanicama" jer žive u tijelu, ali nisu sposobne za rast i podjelu.
Stanice uzrokuju oštećenje tkiva prepravljanjem svoje neposredne okoline kako bi pomogle u nastanku stanica raka. Znanstvenici su sada razvili ubrizgavajući senzor koji reagira s proteinima zombija i izlučuje lako prepoznatljiv spoj u mokraći, čime signalizira njihovu prisutnost.
Otkrivanje raka godinama prije nego što se pojave simptomi
Profesorica Ljiljana Fruk izjavila je: "Znamo da, prije nego što rak nastane, dolazi do promjena u zahvaćenim tkivima. Jedna od tih promjena je nakupljanje oštećenih stanica koje nisu dovoljno oštećene da bi bile odstranjene, ali su dovoljno oštećene da oslobode signale koji prepravljaju tkivo i čine ga idealnim za razvoj raka."
"Identificirali smo specifičan protein koji ove stanice izlučuju u plućno tkivo i dizajnirali sondu koja se raspada na dva dijela u njihovoj prisutnosti. Sonda je sastavljena od dva dijela, a manji dio se izlučuje u mokraću radom bubrega. Jednom u mokraći, ovaj dio sonde je premalen da bi bio prepoznat, ali može se učiniti vidljivim dodavanjem malo otopine srebra - istog srebrnog spoja koji se koristio u fotografiji u ranim danima analognog fotografiranja."
"Praćenjem boje mokraće nakon ubrizgavanja sonde možemo reći jesu li u plućima prisutne stanice koje bi ukazivale na rane znakove patoloških promjena koje bi mogle dovesti do raka", rekla je te dodala: "Na kraju, željeli smo razviti test mokraće koji bi pomogao liječnicima da prepoznaju znakove ranih faza raka - potencijalno mjesecima ili čak godinama prije nego što se pojave primjetni simptomi."
Znanstvenici koji stoje iza istraživanja, koje financira Cancer Research UK, kažu da su željeli pronaći test koji bi bio jeftinija alternativa skupim skenerima. Rak pluća vodeći je uzrok smrti od raka na svijetu, uzrokujući oko 1.8 milijuna smrti svake godine. Stope preživljavanja u slučajevima uznapredovalih oblika bolesti, kada su tumori metastazirali, posebno su loše.