Foto: 123rf
Imovina tih ultramilijunaša procjenjuje se na 26,4 bilijuna dolara. Godišnji rast od 10 posto znatno je snažniji nego u proteklih pet godina, kada je kumulativna stopa rasta iznosila 18 posto.
Najveći dio ultramilijunaša, njih 34 posto, nalazi se u Sjevernoj Americi, a Europa unatoč rastu 10 posto više nije na drugom mjestu u svijetu po broju bogataša jer ju je pretekla Azija s 15-postotnim rastom. Knight Frank procjenjuje da će se broj ultramilijunaša u Kini udvostručiti u sljedećih pet godina.
Podatke o bogatašima po zemljama ove godine Knight Frank nije objavio.
U Hrvatskoj lani 500 novih milijunaša
Prema ranijem izvješću, onom iz 2017. godine broj supermilijunaša, s imovinom većom od 30 milijuna dolara, u Hrvatskoj je u prošlom desetljeću porastao 33 posto, dok je u Europi rastao dvostruko manje - 17 posto.
Prošle godine Hrvatska je dobila 500 novih milijunaša, s imovinom od milijun dolara, ili sedam milijuna kuna, pa ih je ukupno bilo 11.900.
Prema lanjskom izvješću konzultantske kuće Knight Frank, Hrvatska je imala oko 120 supermilijunaša s imovinom iznad 30 milijuna dolara, a među njima su jedanaestorica s imovinom većom od 100 milijuna dolara.
Što se tiče različitih vrsta imovine u koje ulažu ultramilijunaša na prvom mjestu su dionice, pa slijede nekretnine, gotovina, private equity fondovi, alternativne investicije, obveznice, zlato i na kraju - kriptovalute.
Pobrojani su i razlozi besanih noći ultramilijunaša, a na vrhu strahova je terorizam, slijede populizam, cyber kriminal, Sjeverna Koreja, Brexit, zahtjevi za transparentnošću, ali i Donald Trump.