Screenshot: YouTube
AKO mislite da je najveći auto luksuzna limuzina kalibra Rolls Roycea ili Maybacha, varate se. Najveći auto dolazi iz nekadašnjeg Sovjetskog Saveza i doista je golem.
Ako su limuzine iz Audija, BMW-a i Mercedesa kapitalci, a one američke kitopsine, onda je sovjetski MAZ strašan i velik poput megalodona. Vratimo li se u svijet brojeva to znači kako je ovo čudo iz Minska u duljinu mjerilo nepunih 7,8 metara. Pritom je bio širok 3,4 metra i visok 2,8 metara.
Samim time je jasno kako nije predviđen za prometovanje cestom. Njegov dom je doista bio asfalt, i to velikih aerodroma na koje su slijetali najveći sovjetski zrakoplovi. Da, ovo je bilo i ostalo jedno od najposebnijih vučnih vozila koje je neki aerodrom ikada vidio.
Ideja za razvoj ovog vozila došla je nakon što se klasična radna vozila nisu pokazala optimalnima za vuču velikih zrakoplova. Uskoro su stigli TU-104 i tada revolucionarni TU-114, a njima je manevrirala upravo ova beštija razvijena i izrađena u Minsku. Tamošnji Minski Autamabilny Zavod proizveo je prvi primjerak 1956. godine.
Trovolumenski dizajn klasične limuzine je posljedica funkcije, jer je tim oblikom omogućeno da vozilo bude bliže zrakoplovu, a time su bile olakšane manevarske sposobnosti. MAZ-541 je sam težio nešto više od 28 tona, a mogao je povući i do 100 tona tereta. Imao je dva vozača, odnosno vozačka mjesta, jedno za vožnju naprijed, a drugo za vožnju unazad.
To mu je omogućavao golem dizelski motor. Radi se o tenkovskom V12 motoru zapremine 38,8 l i snage oko 500 KS, koji je posuđen od legendarnog T-34. Imao je pet-stupanjski mjenjač s tri brzine za vožnju naprijed i dvije za vožnju unazad. Inače, ovo je vozilo koristilo kamionske komponente, pa su tako stražnji kotači bili sa MAZ-525, a prednji sa YAZ-214 6x6 kamiona.
Međutim, ono što iznenađuje je da je ovo vozilo, iako radno, stilski bilo dotjerano detaljima od kroma, ali i vrlo efektnom vanjštinom.
Prema nekim informacijama plan je bio proizvesti ukupno 13 vozila, međutim preostalih deset nije proizvedeno jer su zbog sve većih i težih zrakoplova bila potrebna još snažnija vozila. Bjeloruski MAZ i danas postoji, a asortiman mu je obogaćen MAN-ovim proizvodima.