Ozbiljno upozorenje: Prekomjerna uporaba paracetamola može biti kobna

Foto: Shutterstock

Znanstvenici upozoravaju starije osobe da budu oprezne s čestom konzumacijom paracetamola zbog povezanosti s ozbiljnim stanjima poput unutarnjeg krvarenja i kronične bolesti bubrega. Velika analiza koju su proveli stručnjaci sa Sveučilišta u Nottinghamu pokazala je da postoji povezanost između korištenja ovog lijeka protiv bolova i problema s probavom, srcem i bubrezima.

Studija, koja je 20 godina pratila zdravstveno stanje više od pola milijuna osoba starijih od 65 godina, otkrila je da su oni kojima je paracetamol propisan dva puta u šest mjeseci, izloženi posebno visokom riziku od komplikacija.

U usporedbi s kontrolnom skupinom iste dobi, osobe koje su često koristile paracetamol, češće su imale problema poput želučanih čireva, zatajenja srca, visokog krvnog tlaka i kronične bolesti bubrega. Štoviše, veća količina paracetamola povećavala je rizik od pucanja ili krvarenja želučanih čireva.

Paracetamol se često propisuje starijim osobama za ublažavanje simptoma kroničnih bolesti, poput artritisa i osteoporoze. Prema istraživanjima, čak 90% osoba starijih od 75 godina redovito uzima paracetamol, uglavnom zbog bolova u zglobovima i kostima te posljedica padova.

No, profesor Weiya Zhang, epidemiolog s Nacionalnog instituta za biomedicinska istraživanja na Sveučilištu u Nottinghamu, savjetuje pacijentima da pažljivo razmotre učestalost korištenja ovog lijeka. "Paracetamol kao prvi izbor za dugotrajne bolove kod starijih osoba, poput onih uzrokovanih osteoartritisom, treba pažljivo razmotriti", izjavio je, dodajući da istraživanja pokazuju kako ima minimalan učinak na ublažavanje boli.

Promjene u smjernicama za liječenje osteoartritisa

2022. godine Nacionalni institut za zdravstvo i njegu (NICE) promijenio je smjernice za liječenje osteoartritisa. Liječnicima se preporučuje da prvo propisuju programe vježbanja, umjesto paracetamola, jer je malo vjerojatno da će on biti učinkovit. Također, preporučuje se korištenje protuupalnih krema uz vježbanje.

Iako se paracetamol dugo smatrao nježnijim za želudac od nesteroidnih protuupalnih lijekova poput ibuprofena, neka istraživanja sugeriraju da u visokim dozama može uzrokovati iritaciju gornjeg dijela probavnog sustava što dovodi do žgaravice, bolova, mučnine i povraćanja.

Rizici za bubrege i jetru

Znanstvenici još nisu potpuno sigurni zašto paracetamol može uzrokovati probleme s bubrezima, no neka istraživanja sugeriraju da lijek može stvoriti toksine koji oštećuju stanice bubrega. Također, već je dugo poznato da visoke doze paracetamola mogu ozbiljno oštetiti jetru. Predoziranje ovim lijekom vodeći je uzrok akutnog zatajenja jetre u zapadnim zemljama. Prekomjerne doze mogu preopteretiti normalni mehanizam jetre za obradu lijeka, što dovodi do stvaranja toksičnih spojeva koji oštećuju stanice i izazivaju zatajenje jetre.

Jedna studija iz 2017. godine pokazala je da je oštećenje jetre, uzrokovano paracetamolom, slično onom koje izazivaju alkohol i hepatitis.

Neka su istraživanja povezala dugotrajnu upotrebu paracetamola s povišenim krvnim tlakom. To bi moglo biti zbog činjenice da mnogi pacijenti uzimaju topive verzije lijeka koje sadrže visoke razine natrija, što povećava rizik od skokova krvnog tlaka.

Preporučena maksimalna dnevna doza paracetamola za odrasle je dvije tablete od 500 mg četiri puta dnevno (ukupno osam tableta u 24 sata). Stručnjaci upozoravaju da je predoziranje ovim lijekom "previše jednostavno", jer mnogi ljudi kombiniraju različite proizvode koji sadrže paracetamol, poput lijekova za prehladu i gripu, te izgube kontrolu nad doziranjem.

Dr. Kenneth Simpson, stručnjak za bolesti jetre sa Sveučilišta u Edinburghu, istaknuo je da se kod nekih pacijenata javlja "postupno predoziranje" zbog ponovljenog uzimanja malo većih doza od preporučenih tijekom nekoliko dana. "Šteta se s vremenom nakuplja i učinak može biti fatalan", upozorio je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.