AKO STE ušli u perimenopauzu ili menopauzu i primjećujete da vam sve više raste područje oko trbuha, možda biste trebali prestati konzumirati određene vrste hrane i pića. Tako su za portal Parade rekli dijetetičari koji smatraju da česta konzumacija određenih pića i namirnica može uzrokovati masnoću na trbuhu.
Pojava masnoće na području oko trbuha ne predstavlja samo estetski problem, već može imati i dugoročno negativan utjecaj na zdravlje.
"Povećana masnoća na trbuhu znači veći rizik od metaboličkih stanja poput dijabetesa, masne jetre, visokog krvnog tlaka i visokog kolesterola", ističe dijetetičarka Kristina Hartman.
Što uzrokuje masnoću na trbuhu nakon menopauze?
Iako bi možda neki pretpostavili da je za masnoću oko trbuha najveći krivac prekomjerno jedenje hrane, u obzir treba uzeti i hormone. Dijetetičarka René Ficek objašnjava da "hormonalne promjene, posebice pad estrogena, igraju ključnu ulogu u preusmjeravanju masnoće prema trbuhu. Estrogen podržava skladištenje masnoće oko bokova i bedara, ali s nižom razinom, masnoća se počinje nakupljati na trbuhu".
Osim toga, menopauza može usporiti metabolizam, čime se također povećava rizik od nakupljanja viška masnoće na različitim područjima, poput trbuha.
Koju hranu i pića bi trebali izbjegavati ili manje konzumirati?
Kako ne bi došlo do problema s masnoćom oko trbuha, potrebno je konzumirati namirnice koje su bogate topivim vlaknima (poput ječma), vitaminom K (poput kelja), folatima (poput špinata), omega-3 masnim kiselinama (poput oraha i lososa) te antioksidansima (poput borovnica i jabuka). Suprotno od ovih namirnica koje bi trebali jesti, izdvojene su i primjeri hrane i pića koje je preporučljivo izbjegavati.
Alkohol: "Redovita konzumacija alkohola može povećati rizik od nakupljanja masnoće na sredini tijela. Alkohol dodaje dodatne kalorije, što otežava gubitak težine", objašnjava dijetetičarka Michelle Routhenstein. Osim toga, alkohol može utjecati na san, što dovodi do poremećaja apetita i hormona sitosti.
Namirnice bogate šećerom: Hrana bogata šećerom, poput slatkiša, može imati negativne učinke na masnoću na trbuhu, posebno nakon menopauze. "Ove namirnice su bogate rafiniranim šećerom i siromašne hranjivim tvarima", kaže Ficek i dodaje: "Česta konzumacija može pogoršati inzulinsku otpornost, što je usko povezano s nakupljanjem masnoće na trbuhu".
Pržena hrana: Pomfrit i druga pržena hrana su visoko kalorična. Hrana apsorbira ulje u kojem se prži, što dodaje kalorijsku gustoću. Višak kalorija može dovesti do nakupljanja masnoće, prenosi Parade.
Jako prerađeno meso: Prerađeno meso poput slanine i kobasica možda je ukusno, ali je često bogato zasićenim mastima i konzervansima. Prekomjerna konzumacija ovih tvari povezuje se s višim rizikom od kardiovaskularnih bolesti.
Masni mliječni proizvodi: Mliječni proizvodi bogati zasićenim mastima mogu pridonijeti povećanju masnoće na trbuhu tijekom menopauze ako se često konzumiraju.
Grickalice: Čips i grickalice lako je previše pojesti jer su napravljene tako da izazivaju ovisnost, što povećava rizik od prejedanja.
Peciva: Peciva, krafne i druge slične namirnice sadrže puno šećera i rafiniranih masti, što može ubrzati porast razine šećera i inzulina u krvi, čime se povećava mogućnost skladištenja masnoće, prenosi Parade.