Demencija je neurološko stanje koje obuhvaća različite simptome, poput gubitka pamćenja, poremećaja u razmišljanju, ponašanju i sposobnosti obavljanja svakodnevnih aktivnosti. Ovo stanje napreduje s vremenom i može značajno utjecati na kvalitetu života osobe koja je pogođena, kao i na živote njihovih obitelji i skrbnika.
Iako znamo da postoje načini za prepoznavanje i prevenciju demencije, može se činiti da je sve to malo previše za potpuno razumijevanje. Srećom, u posljednjoj epizodi podcasta ZOE, istraživačica i profesorica starenja i zdravlja, Claire Steves, raspravljala je o tome što ona vjeruje da trebamo učiniti kako bismo spriječili demenciju.
Jednostavna rutina može pomoći u prevenciji demencije
U podcastu Steves je rekla da poboljšanje našeg kognitivnog zdravlja mora započeti vježbanjem.
"Da biste poboljšali svoje kognitivno zdravlje, morate više vježbati. U redu, donekle, osim ako niste olimpijski sportaš. Dakle, to je ključna stvar", otkrila je istraživačica.
Navodi da većina dokaza ukazuje na to da je trening otpora najbolji za prevenciju demencije, ali naravno, to je prilično velik korak za ljude koji trenutačno uopće ne vježbaju.
Domaćin, Jonathan Wolf, prihvatio je ovo gledište i upitao: "Ja sam jedan od vaših pacijenata. Nisam previše fizički aktivan. Što biste mi rekli da bih trebao učiniti, a da stvarno može napraviti razliku?" Odgovor je bio vrlo jednostavan: hodanje. Steves otkriva: "Mislim da trebate izaći i hodati 45 minuta, barem tri puta tjedno."
Naravno, zdravstvene dobrobiti hodanja ne staju samo kod demencije. Prema jednoj od najvećih međunarodnih zdravstvenih skupina koja pruža privatno zdravstveno osiguranje i zdravstvene usluge, British United Provident Association (BUPA), ovo su još neke zdravstvene prednosti hodanja:
- pomaže u održavanju zdrave težine
- održava mišiće i kosti zdravima
- poboljšava zdravlje srce i kardiovaskularnu kondiciju
- pomaže u održavanju dobre ravnoteže
- popravlja raspoloženje
- smanjuje stres i tjeskobu
- poboljšava pamćenje i rješavanje problema
- pomaže da bolje spavamo
- Povećava energiju
- pomaže nam da se nosimo s teškim vremenima
- poboljšava samopouzdanje i samopoštovanje
- smanjuje rizik od depresije.