DEBLJANJE je u većini slučajeva rezultat pretjerivanja s hranom ili nedovoljne tjelesne aktivnosti. Ali postoje i situacije kada ne mijenjate svoje navike, a kilogrami počinju rasti. Iako to može biti frustrirajuće i zbunjujuće, trebate znati da prehrana ponekad uopće nije krivac za naglo debljanje.
Ako u nekoliko tjedana ili čak dana dobijete 2 ili više kilograma, vrijeme je da tome pridate pozornost.
"Promjena tjelesne težine uobičajena je u posljednja dva mjeseca u godini kada češće jedemo slatkiše i uživamo u blagdanskoj hrani. Međutim, ako se debljate u drugim razdobljima godine, a niste mijenjali svoju prehranu, to može biti razlog za zabrinutost i pokazatelj bolesti, poput kongestivnog zatajenja srca, bolesti jetre ili bubrega", kaže dijetetičarka Dana Ellis.
Postoji nekoliko uobičajenih uzroka iznenadnog debljanja, a navodimo ih u nastavku.
Jedete previše soli
Konzumacija natrija uzrokuje zadržavanje vode u tijelu. Voda ima težinu i volumen. Dakle, ako nekoliko dana zaredom jedete puno slane hrane, možete se naglo udebljati. Restoranska hrana, posebno brza hrana, obično je puna natrija, kao i neke namirnice koje jedemo kod kuće, poput kruha, sendviča, narezaka i suhomesnatih proizvoda.
Ne unosite dovoljno kalija
Da, važno je ograničiti unos soli, ali to nije jedini važan nutrijent kada je u pitanju težina vode. Dok natrij pomaže u održavanju tekućine oko stanica, kalij pomaže u radu mišića i regulira krvni tlak. Preporučena je količina kalija za odrasle 4.7 grama na dan.
Uzimate novi lijek
Postoje mnogi lijekovi koji mogu uzrokovati debljanje. Oni su odgovorni za do 15 posto slučajeva pretilosti. Najčešći krivac su lijekovi za depresiju i lijekovi za srčane bolesti, ali i lijekovi za spavanje, lijekovi protiv bolova, čak i neki antihistaminici, kao i steroidi i lijekovi za povećanje testosterona ili suplementi mogu uzrokovati skok kilograma na vagi.
Ako je povećanje tjelesne težine zabrinjavajuće, obratite se liječniku koji vam je propisao lijek kako biste procijenili daljnju uporabu ili napravili prilagodbu.
Uzimate diuretike
Diuretici se uzimaju zbog medicinski razloga, a kada se promijene ili prestanu uzimati, može doći do povećanja tjelesne težine.
Jedete više nego što mislite
Ako mjesec ili dva dosljedno povećavate unos kalorija, mogli biste povećati težinu od 2 do 5 kilograma. Ako jedete samo 500 kalorija više tjedno, s vremenom će se to odraziti na vašu figuru. Pokušajte voditi dnevnik prehrane ili brojati kalorije i brzo ćete shvatiti koliko zapravo jedete, a da toga možda niste svjesni.
Krenuli ste na dijetu bogatu ugljikohidratima
Ako promijenite prehranu i počnete unositi više ugljikohidrata, promjena na vagi je neizbježna. Ugljikohidrati su pohranjeni u našim mišićima i jetri kao glikogen. Svaki gram glikogena sadrži oko tri grama vode, što znači da će tanjur tjestenine pohraniti dodatnu vodu u našim tkivima. Ipak, imajte na umu da su ugljikohidrati važni pa ne treba potpuno ograničiti njihov unos.
Nedavno ste izgubili na težini
Bilo bi lijepo kada bi izgubljeni kilogrami zauvijek ostali izgubljeni, ali često se događa jo-jo efekt. Svi kilogrami koje uspijete skinuti strogom dijetom, vjerojatno će se vratiti čim odustanete od posebnog režima prehrane.
Imate endokrini poremećaj
Otprilike jedna od pet odraslih osoba ima hipotireozu, odnosno premalo aktivnu štitnjaču. Iako je ovo stanje mnogo češće kod žena, zahvaća i muškarce, a može uzrokovati porast tjelesne težine.
I drugi hormonski poremećaji poput Cushingove bolesti mogu uzrokovati debljanje. Ako osim debljanja osjetite da ste umorni, slabi, muče vas glavobolje, imate problema s razmišljanjem ili ste depresivni, odnosno razdražljivi, obratite se liječniku za savjet.
Imate neko drugo kronično stanje, odnosno bolest
Za naglo debljanje krivac mogu biti i bubrezi koji ne rade pravilno pa ne ispuštate dovoljno tekućine iz tijela.
"To može biti zato što vaše srce ne pumpa dovoljno snažno (zatajenje srca), vaši bubrezi otkazuju ili imate bolest jetre koja uzrokuje curenje tekućine u vaš izvanstanični prostor", istaknula je Ellis.