VOĐENJE ljubavi nije samo zabavan način rješavanja stresa nego i način na koji se povezujete s partnerom. Osim toga, može biti vrlo korisno za vas. Štoviše, vođenje ljubavi, a osobito ako ono uključuje orgazam, može imati brojne pozitivne utjecaje na vaše zdravlje.
Nažalost, kako ljudi stare, često se susreću s padom libida, a to može utjecati i na budućnost vaše ljubavne veze. No, nije samo starenje povezano s padom seksualne želje.
1. Seksualni problemi
Seksualni problemi, poput bolova tijekom snošaja ili nemogućnosti postizanja orgazma, mogu direktno utjecati na vašu želju za vođenjem ljubavi.
2. Umor
Umor može jako utjecati na vaš libido. Ako ste iscrpljeni zbog posla, brige o djeci i obitelji ili se borite s određenom bolešću, sve to se može odraziti i na vaš intimni život.
3. Bolest
Zdravstveni problemi poput tumora, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, artritisa, koronarne bolesti i neuroloških problema također mogu utjecati na količinu intime između vas i partnera.
4. Nedostatak samopouzdanja
Ako se loše osjećate u svome tijelu, teško je misliti da ste drugima privlačni. Ako vas muči nedostatak samopouzdanja povezan s izgledom, velike su šanse da nećete željeti biti goli pred drugima, pa čak ni pred svojim partnerom.
5. Lijekovi
Određeni lijekovi, poput antidepresiva, lijekova za krvni tlak i oralne kontracepcije, mogu negativno utjecati na libido.
6. Problemi s mentalnim zdravljem
Depresija i anksioznost, kao i drugi mentalni poremećaji, još su neki u nizu mogućih uzročnika nedostatka seksualne želje.
7. Operacija
Ako ste imali operaciju povezanu s grudima ili genitalijama, to bi se moglo odraziti na vaš libido, ali i samopouzdanje. No, i nakon svake druge operacije bi vam moglo biti potrebno određeno vrijeme da se ponovno počnete dobro osjećati u vlastitoj koži.
8. Životne navike
Određene navike, poput pušenja ili (pre)čestog ispijanja alkohola, mogu se odraziti i na količinu aktivnosti u vašem krevetu.
9. Hormonalne promjene
Žene se često susreću s padom libida kada prolaze kroz određene hormonalne promjene, poput perioda nakon rođenja djeteta ili ulaska u menopauzu.