POZNATO je da 10.000 koraka u danu poboljšava zdravlje, ali postizanje tog cilja za mnoge može biti teško zbog nedostatka vremena. Novo istraživanje otkrilo je učinkovitije načine za postizanje sličnih zdravstvenih dobrobiti bez posvećivanja barem jednog sata dnevno hodanju.
Penjanje stepenicama jedan je od načina, stoji u studiji provedenoj na više od 450.000 odraslih osoba, objavljenoj u časopisu Atherosclerosis. Kako se pokazalo, penjanja uz oko 50 stepenica dnevno smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti za 20%. Iste prednosti uočene su i kada se penjanje uz stepenice podijeli na manje segmente tijekom dana.
“Ako radite u uredu, možete odabrati ići u toalet na drugom katu. Brzo ćete ostvariti cilj”, rekao je liječnik hitne medicine Darien Sutton za ABC News.
Sutton je napomenuo da, osim što pomaže u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti, penjanje uz stepenice također može pomoći u smanjenju rizika od dijabetesa, kao i u povećanju snage mišića.
Sjedenje povećava rizik od smrti za čak 40%
Druga studija, objavljena u utorak u British Journal of Sports Medicine, potvrdila je zaključke da kratki naleti aktivnosti mogu učiniti dobro tijelu. Studija je pokazala da samo 20 do 25 minuta dnevno intenzivnog kretanja, koje podrazumijeva aktivnosti poput brzog hodanja, trčanja i vožnje bicikla, može pomoći osobi da živi dulje.
S druge strane, ljudi koji većinu dana provode ležeći ili sjedeći, odnosno uz manje od 20 minuta aktivnosti, imali su povećani rizik od smrti za čak 40%, pokazalo je istraživanje.
"To je samo primjer da je kretanje istinski ključ dugovječnosti, a potrebno je samo nekoliko minuta dnevno samo da dobijete tu korist”, dodao je Sutton.
Svjetska zdravstvena organizacija odraslima preporučuje 150 minuta tjelesne aktivnosti umjerenog intenziteta tjedno, što je ekvivalentno 30 minuta dnevno, pet dana u tjednu. Centar za kontrolu i prevenciju bolesti također preporučuje da odrasli dva dana u tjednu posvete aktivnostima za jačanje mišića.