Ovo je sedam simptoma dijabetesa tipa 1 za koje morate znati

Foto: Pexels

DIJABETES tipa 1 je autoimuna bolest kod koje gušterača prestaje proizvoditi inzulin. Imunološki sustav osoba koje boluju od te bolesti napada i uništava stanice u gušterači koje stvaraju inzulin.

"Inzulin je hormon odgovoran za održavanje normalne razine šećera u krvi", kaže Rachel Arakawa s Odjela za endokrinologiju, dijabetes i bolesti kostiju u bolnici Mount Sinai. 

Kad tijelo ne proizvodi inzulin, nema načina da izbaci šećer (ili glukozu) iz krvi. 

"To čini krv koncentriranijom, postaje poput meda", ističe endokrinologinja Akankasha Goyal za Health.

Neki simptomi dijabetesa tipa 1 pojavljuju se u djetinjstvu, ali to se može dogoditi u bilo kojoj dobi. 

"I postoji mit da je riječ o genetskoj bolesti, ali nije. Većina oboljelih nema obiteljsku povijest te bolesti", tvrdi endokrinologinja Emily Breidbart.

Ne postoji način da se spriječi dijabetes tipa 1. Najbolje što možete učiniti je paziti na simptome koji mogu postati vrlo opasni. Ako dijabetes tipa 1 brzo napreduje, tijelo može ući u opasno stanje nazvano dijabetička ketoacidoza, koje zahtijeva hitnu medicinsku pomoć. 

"Naša tijela obično stvaraju energiju pomoću glukoze. Kod dijabetičke ketoacidoze tijelo mora razgraditi masti kako bi si osiguralo gorivo. Kad se to događa, stvaraju se ketoni, a oni mogu biti opasni kad se nagomilaju. Mogu zakiseliti vašu krv, a od toga ćete se ozbiljno razboljeti", dodaje dr. Breidbart. 

Unatoč tome što je riječ o ozbiljnoj bolesti, može se liječiti. Čim primijetite da nešto nije u redu, javite se svom liječniku. U nastavku donosimo na koje simptome treba obratiti pozornost jer mogu biti znak dijabetesa tipa 1.

Često mokrenje

Učestalo mokrenje jedan je od tri glavna simptoma dijabetesa tipa 1. Bez inzulina šećer se nakuplja u krvotoku i zgušnjava krv. Bubrezi djeluju kao filter te uklanjaju sve što ne pripada u krv. Dakle, kad imate previše šećera u krvi, bubrezi moraju raditi pojačano, pojasnila je dr. Goyal.

Pretjerana žeđ

Budući da često mokrite, vaše tijelo gubi puno tekućine i osjećate pretjeranu žeđ. Tako ulazite u začarani krug.

"Puno pijete, pretjerano mokrite", kaže dr. Goyal.

Ako pojačano mokrite, a ne pijete dovoljno tekućine, može doći do dehidracije. Simptomi tog stanja su omaglica, glavobolja, mučnina i nesvjestica. Uz to, dehidracija može povisiti razinu šećera u krvi i produbiti problem.

Neobjašnjiv gubitak kilograma

Bez šećera koji ih održava, izgladnjele stanice počinju tražiti alternativne izvore energije. Kad tijelo počne razgrađivati masnoće i mišiće za potrošnju energije, to može dovesti do nenadanog gubitka kilograma, čak i ako jedete normalno. 

No gubitak težine događa se i zato što tijelo ne dobiva potrebne kalorije iz glukoze.

"Kad tijelo ne može iskoristiti glukozu, u osnovi mokrite sve te kalorije. Dakle, ne stvarate energiju niti apsorbirate kalorije iz onoga što jedete", objašnjava dr. Breidbart. 

Umor

Umor je relativno čest simptom bilo koje autoimune bolesti. Kad je tijelo napadnuto, teško pronalazi energiju potrebnu za obavljanje dnevnih aktivnosti. Umor se može manifestirati kao izniman ili primjerice kao ubrzano disanje čak i kad se niste toliko opteretili.

Slatkasti zadah ili miris mokraće

Kad tijelo počne razgrađivati masti i koristiti ih kao izvor energije, moguće je da osjetite slatkasti zadah. Naime, unutar masnih kiselina nalaze se ketoni, uključujući aceton. On je krivac za slatki, voćni miris. 

"Dah čiji miris podsjeća na voće jedan je od znakova da je vaše tijelo ušlo u dijabetičku ketoacidozu. Nazovite hitnu pomoć ako iznenada osjetite mučninu i povraćate, imate bol u trbuhu, zadah voćnog mirisa, ubrzano disanje ili smanjenu razinu svijesti", poručuje dr. Arakawa.

Bol u trbuhu

Bol u želucu komplikacija je acidoze. Obično se javlja uz bol u prsima, mučninu i povraćanje, ubrzano disanje, slabost, pospanost i zbunjenost. 

Zamagljen vid

Što je koncentracija šećera u krvi veća, veća je vjerojatnost da će to utjecati na vaše oči. Visoke razine glukoze u krvotoku mogu uzrokovati curenje tekućine u leću. Ona zbog toga može nabubriti i promijeniti oblik, a to uzrokuje zamagljen vid. 

Nakon što počnete kontrolirati šećer u krvi, vid bi trebao postati oštriji, najčešće kroz šest tjedana. Ako je razina šećera u krvi stalno visoka tijekom dužeg razdoblja, može doći i do sljepoće. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.