AKO imate osjećaj mučnine čim se probudite, ali ne znate što je uzrokuje, stručnjaci su ponudili neke razloge, piše portal Good To Know. Razlozi mogu biti brojni, kaže liječnik opće prakse Sonal Shah, a uključuju nedostatak sna, tjeskobu ili trenutne prehrambene navike.
Umor
Poznato je da nedostatak sna uništava cirkadijalni ritam. To dovodi do iscrpljenosti zbog koje ujutro možete osjećati mučninu. Nedostatak sna može također učiniti da se osjećamo mrzovoljni, razdražljivi i nesposobni usredotočiti se na svakodnevne zadatke.
Anksioznost
Osjećaj jutarnje mučnine također se može svesti na simptom anksioznosti, a to se često pogoršava drugim čimbenicima, kao što su hormonalne promjene. Prema Anxiety UK, oko 98% žena osjeća tjeskobu tijekom menopauze, primjerice, zbog fluktuacija estrogena i progesterona i promjena u razinama kortizola.
Nizak šećer u krvi
Možda ćete osjetiti mučninu ako vam je razina šećera u krvi preniska. To se naziva hipoglikemija i događa se kada tijelo nema dovoljno glukoze za stvaranje energije. Uglavnom pogađa osobe s dijabetesom, osobito ako uzimaju inzulin.
Iako je neuobičajeno, osobe koje ne boluju od dijabetesa također mogu imati hipoglikemiju zbog alkohola ili posta.
Dehidracija
Glavobolje, umor i mučnina pri buđenju se u mnogim slučajevima mogu pripisati dehidraciji. To je način na koji nam tijelo daje do znanja da gubimo više tekućine nego što unosimo i da moramo brzo uspostaviti tu ravnotežu.
"Dehidracija, mučnina i povraćanje zapravo idu ruku pod ruku", kaže Aisling Moran, nutricionist na Thriva.co. "Povraćanje često uzrokuje dehidraciju jer vaše tijelo gubi tekućinu pa to može biti začarani krug koji nitko ne želi iskusiti."
Hormonska neravnoteža
"Osjećaj mučnine ujutro prilikom buđenja može biti povezan s neravnotežom hormona u tijelu", kaže Claire Barnes, tehnička savjetnica i nutricionistica u Bio-Kultu. "Kortizol, koji se često naziva našim 'hormonom stresa', oslobađaju nadbubrežne žlijezde kao odgovor na strah ili stres."
Mamurluk
Postoji do 47 simptoma koje možemo doživjeti uslijed mamurluka. A kao što mnogi od nas znaju, jutarnja mučnina je sigurno jedan od njih.
"Alkohol oštećuje sluznicu želuca i crijeva pa vam može izazvati proljev i mučninu", kaže profesor David Nutt, liječnik i autor knjige Drink?: The New Science of Alcohol and Your Health.
Refluks kiseline
Refluks kiseline može uzrokovati peckanje u želucu i jednjaku, kiseli okus u ustima, podrigivanje i osjećaj mučnine.
"Dok mnogi vjeruju da višak želučane kiseline dovodi do žgaravice, najnovije teorije sada sugeriraju da simptomi zapravo mogu biti povezani s niskom razinom želučane kiseline", kaže Claire Barnes.
Naša želučana kiselina je naša prva linija obrane od štetnih mikroba koji ulaze u crijeva, stoga bi niska razina želučane kiseline mogla potencijalno dovesti do prekomjernog rasta bakterija i smanjene apsorpcije važnih hranjivih tvari, poput vitamina B, folata, željeza, magnezija, kalcija i cinka.
Kako nedostatak ovih hranjivih tvari može dovesti do promjena u proizvodnji hormona i neurotransmitera u tijelu, to se opet može povezati s hormonskom neravnotežom što dovodi do stresa, tjeskobe i osjećaja mučnine.
Trudnoća
Osjećaj mučnine ujutro - s ili bez povraćanja - također može biti ključni znak da ste trudni. Oko 80 posto trudnica iskusi jutarnju mučninu koja obično počinje između 4. i 9. tjedna trudnoće.
Infekcija unutarnjeg uha
Osim što vam je ujutro muka, imate li vrtoglavicu i gubitak ravnoteže? Ako je tako, to bi mogao biti labirintitis.
Ovo stanje unutarnjeg uha uzrokovano je upalom živca koji šalje informacije o ravnoteži u mozak. "Obično ga pokreće virus kao što je prehlada ili gripa, a rjeđe bakterijska infekcija", objašnjava stručnjak za vrtoglavicu, profesor Adolfo Bronstein.