TIJELO treba vodu kako bi pravilno funkcioniralo, ali pretjerivanje s unosom vode može imati ozbiljne zdravstvene posljedice. Kako donosi Medical News Today, vrlo visok unos vode može poremetiti ravnotežu elektrolita u tijelu. Iako je teško popiti previše vode slučajno, to se ipak zna dogoditi, obično kao rezultat prekomjerne hidracije tijekom sportskih događaja ili intenzivnog treninga.
Simptomi pretjerane konzumacije vode najčešće uključuju zbunjenost, vrtoglavicu, dezorijentaciju, mučninu i povraćanje. U rijetkim slučajevima također može doći do oticanja mozga, koje u nekim slučajevima zna biti smrtonosno. Poznato i kao trovanje vodom, pretjerani unos vode zapravo je poremećaj funkcije mozga uzrokovan ispijanjem previše tekućine, čime se povećava količina vode u krvi. To može razrijediti elektrolite u krvi, osobito natrij, upozoravaju liječnici.
Opasnosti pijenja previše vode
Kada osoba konzumira prekomjernu količinu vode i stanice u njenom mozgu počnu oticati, pritisak unutar lubanje se povećava. To uzrokuje prve simptome trovanja vodom, koji uključuju glavobolju, mučninu i povraćanje. Trovanje vodom može izazvati i simptome kao što su:
- pospanost
- mišićna slabost ili grčevi
- povišeni krvni tlak
- dvostruki vid
- zbunjenost
- nemogućnost identificiranja senzornih informacija
- problemi s disanjem.
Nakupljanje tekućine u mozgu naziva se cerebralni edem te može utjecati na moždano deblo i uzrokovati disfunkciju središnjeg živčanog sustava. U teškim slučajevima trovanje vodom može uzrokovati epileptične napadaje, oštećenje mozga, komu, pa čak i smrt.