Treba li uopće uzimati multivitamine? Odgovor bi vas mogao iznenaditi

Foto: Unsplash

UZIMANJE dodataka prehrani može biti odlično za vaš organizam, ali jednako tako može imati i neke neželjene posljedice, kaže znanost. Istraživanja provedena na ovu temu donijela su neočekivane rezultate kada je riječ o korištenju multivitamina. Ispostavilo se da i nisu toliko učinkoviti kao što se još donedavno smatralo, a evo kako to objašnjavaju stručnjaci.

Studija koju je proveo Howard D. Sesso, liječnik i profesor na Sveučilištu Harvard, istraživala je učinke svakodnevne upotrebe multivitamina na više od 14 tisuća sredovječnih muškaraca i nije zabilježila gotovo nikakvu razliku, odnosno do smanjenja broja srčanih i moždanih udara nije došlo.

Slične je rezultate pokazalo i istraživanje koje se bavilo učinkom korištenja multivitamina na rizik od karcinoma. Dok su pojedine studije pokazale da nema nikakve poveznice između ovih suplemenata i smanjenog rizika od raka, neki su znanstvenici došli do otkrića da bi pretjerivanje s multivitaminima čak moglo povećati rizik od oboljenja, donosi Healthline.

Negativne posljedice uzimanja multivitamina

Istraživanje je isto tako pokazalo da pretjerani unos multivitamina može uzrokovati smetnje poput bubrežnih kamenaca, oštećenja živaca, zgrušavanja krvi, dijabetesa, povišenog krvnog tlaka, ali i povećanja rizika od raka pluća.

Koliko god ovi podaci bili zabrinjavajući, stručnjaci naglašavaju da je nekim skupinama ljudi uzimanje multivitamina ipak potrebno. Svatko ponekad treba nadopuniti vitamine i minerale, bilo da je to nakon uzimanja antibiotika, neuravnotežene prehrane ili iz nekih drugih sličnih razloga.

Najčešće je riječ o trudnicama i dojiljama, starijim osobama, ljudima koji se oporavljaju od neke teške bolesti, profesionalnim sportašima te svima onima koji dovoljan unos vitamina i minerala ne mogu dobiti direktno iz hrane.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.