Znate li kako se proizvodi i što je zapravo whey protein?

Foto: 123rf

SVIJET fitnesa i bodybuildinga i dalje je pun predrasuda i mitova koji će se, vrlo vjerojatno, tamo još dugo zadržati. Jedna od najčešćih predrasuda je upravo ona o whey proteinima koje idu od toga da se radi o opakoj kemiji pa sve do toga kako su to nekakvi prašci sumnjivog podrijetla proizvedeni u tko zna kakvim sumnjivim laboratorijima. Razumljivo je i sasvim jasno da to nije tako!
 
Dakle, što je whey protein? Whey protein nije ništa drugo nego protein dobiven iz sirutke koji se zbog te činjenice još naziva sirutkin protein. Krajnje pojednostavljeno još bi se moglo reći da je to zapravo sirutka u prahu.
 
Sirutka je zeleno-žuta tekućina koja nastaje kao nus produkt prilikom proizvodnje sireva. Kada se postignu adekvatni uvjeti mlijeko se zgruša, nastane sir, a višak tekućine se oslobodi i tu tekućinu zovemo sirutka.Najveći dio sirutke sastoji se od vode (oko 94%), dok preostalih 6% otpada na krutu tvar koja se pak sastoji od laktoze (mliječni šećer), proteina, masti, minerala, soli itd. Sama sirutka može se pronaći u dva oblika: slatka i kisela. Slatka sirutka nastaje prilikom proizvodnje tvrdih sireva, dok  kisela nastaje proizvodnjom svježeg kravljeg sira. Kisela sirutka ujedno je ukusnija, a sadrži i manje laktoze i masti.

Zahvaljujući vodi, od koje se sirutka većinom i sastoji, svi korisni nutrijenti iz mlijeka ostaju u njoj čime ona naravno postaje jedna od najkvalitetnijih i najpoželjnijih sirovina za proizvodnju proteina u prahu. Osim bodybuildera tu činjenicu prepoznala je i fitnes industrija pa se stoga u današnje vrijeme na tržištu mogu pronaći tri oblika whey proteina: koncentrat, izolat i hidroizolat.

Koncentrat proteina sirutke (WPC) nastaje u nekoliko faza proizvodnje. Iz sirutke se prvo izdvaja tekući dio (voda). Prah koji ostaje zatim se pasterizira te se iz njega, prema potrebi, izdvajaju eventualni preostali komadići sira. Pasterizirani prah tada ulazi u fazu ultrafiltracije kojom se iz proteina odvajaju laktoza i minerali. Rezultat ultrafiltracije je whey koncentrat koji sadrži oko 50% proteina i 4% laktoze. To je naravno premalo proteina, a previše šećera pa se stoga prelazi u drugu fazu koja se naziva dijafiltracija. Procesom dijafiltracije iz proteina se ispiru laktoza i minerali, a koncentracija proteina time se povećava na 80% i to je zapravo whey koncentrat koji se na tržištu danas najčešće kupuje od strane sportaša i rekreativaca.

>>>Zašto je poželjno koristiti proteinsku suplementaciju<<<

Kako bi se čistoća i koncentracija proteina još više poboljšala prelazi se u treću fazu koja se naziva mikrofiltracija. Ovom vrstom filtracije iz proteina se izdvajaju masti, a dobije se whey izolat(WPI) koji se sastoji od 90 i više posto proteina.Proces mikrofiltracije daleko je skuplji od procesa kojima se dobiva whey koncentrat pa je stoga whey izolat i ponešto skuplji u odnosu na whey koncentrate.

Postoji i drugi, alternativniji način proizvodnje whey izolata, a to je proces razmjene iona kojim se mijenja Ph vrijednost, no, taj proces je još skuplji od procesa mikrofiltracije.

Treći i naravno najskuplji oblik whey proteina je hidroizolat koji se dobiva tzv. procesom hidrolize. U proteine se dodaje enzim koji ih zatim razgrađuje u manje peptide, tj. manje aminokiselinske lance. Drugim riječima whey hidro izolat zapravo je već djelomično probavljen što dodatno ubrzava njegovo apsorbiranje u organizam.

Dakle, iz svega navedenoga je jasno kako whey protein ili protein sirutke ne predstavlja nikakvu opaku kemiju ili praške proizvedene u sumnjivim laboratorijima, već zdrav i koristan proizvod koji pomaže sportašima, rekreativcima, ali i svima onima koji se ne bave nikakvim sportom ili oblikom tjelovježbe.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.