Foto: Shutterstock
U DANAŠNJE doba raširene pretilosti u djetinjstvu i pubertetu, tehnologija ima značajan utjecaj na zdravlje, objasnio je direktor Centra za istraživanje prevencije Sveučilišta Yale dr. David Katz za WebMD.
"S jedne su strane tehnološke inovacije i vrijeme provedeno pred ekranom povezane sa sjedilačkim načinom života i debljanjem. Međutim, tehnologija se može koristiti i za poticanje aktivnosti", objasnio je.
Nisu sve videoigrice loše, rekao je Stewart Trost, vodeći autor studije o utjecaju videoigrica na zdravlje i profesor kineziologije i zdravlja sa Sveučilišta Queensland u Australiji.
"Najnovije i najbolje videoigrice koje od igrača zahtijevanju aktiviranje cijelog tijela privlačan su način promoviranja vježbanja među djecom s prekomjernom težinom", objasnio je.
Aktivni maleni gejmeri izgubili su dvostruko više težine u četiri mjeseca od onih koji su samo bili dijelom programa za gubljenje težine, a nisu igrali igrice
Njegova je studija pokazala da djeca, prosječne dobi od 10 godina, više vježbaju ako aktivno igraju videoigrice te sudjeluju u programu za mršavljenje uz podršku obitelji. Aktivni maleni gejmeri izgubili su dvostruko više težine u četiri mjeseca od onih koji su samo bili dijelom programa za gubljenje težine, a nisu igrali igrice.
Međutim, televizor u sobi na djecu utječe sasvim suprotno. Istraživanje preko 6.500 djece, objavljeno u istom broju časopisa JAMA Pediatrics, pokazalo je da djeca koja ga imaju godišnje dobivaju prosječno pola kilograma više od one koja ga nemaju, objasnila je vodeća autorica Diane Gilbert-Diamond, profesorica obiteljske medicine na Medicinskom fakultetu u Darthmouthu. Povećanje mase događa se neovisno o tome koliko djeca zapravo gledaju televizor.
Znanstvenici ne znaju točan razlog dobivanja na težini, ali nude dvije opcije: veća izloženost reklamama nezdrave hrane te poremećen ciklus spavanja te kasniji odlazak na počinak.