DIJETE koje gleda televiziju ili neku drugu vrstu ekrana dok jede uobičajen je prizor u većini domova. Isto tako, možda ste više puta vidjeli majku kako hrani svoje dijete dok se ono pritom igra s njezinim mobitelom ili tabletom. Mnogi roditelji pribjegavaju nekoj vrsti distrakcije za vrijeme obroka, a njihova namjera može biti navesti dijete da prestane trčati po sobi i mirno sjedne i jede ili ga motivirati da pojede veće količine bez bilo kakvog otpora. To također može biti način odvraćanja pažnje djeteta tako da pojede hranu koja mu se ne sviđa, a da doslovno nije ni svjesno što jede, donosi Parent Circle.
Iako namjera roditelja ovakvim načinom ponašanja najvjerojatnije nije loša, može dovesti do ozbiljnih posljedica, upozorava psihologinja i stručnjakinja za odgoj djece Laura Markham koja, kako kaže, jedenje pred ekranima oštro osuđuje te ga smatra iznimno problematičnim.
''Kao prvo, istraživanje je pokazalo da hranjenje djece općenito nije dobra ideja. Čim budu u mogućnosti, treba ih poticati da sami koriste pribor i jedu. Kad kažu da su gotovi, nemojte ih tjerati da jedu još. Dajte im izbor različitih hranjivih vrijednosti i pomozite im da razviju zdrav odnos s hranom. Naučit će jesti kad su gladni. Drugo, nikada ne dopustite da jedu ispred ekrana jer će tako djeca prestati biti svjesna hrane koju jedu i neće obraćati pažnju na tjelesne znakove koji im signaliziraju da su siti'', objašnjava Markham koja dodaje kako se većina djece može naviknuti jesti isključivo pred ekranima što dovodi do poremećaja prehrane, ali i drugih nuspojava vezanih uz prečesto korištenje ekrana.
''Loša strana prekomjernog vremena ispred ekrana, točnije štetan fizički, kognitivni i društveni utjecaj, dobro je poznata. A ako vrijeme provedeno pred ekranom postane navika za djecu i za vrijeme obroka, to ne samo da povećava ukupnu izloženost ekranima već također utječe na dječje prehrambene navike.''
Istraživanje provedeno 2018. godine otkrilo je direktnu vezu između vremena provedenog pred ekranom i nezdravog ponašanja u prehrani kod male djece. Prema spomenutoj studiji, vrijeme provedeno pred ekranom bilo je povezano s malom konzumacijom voća i povrća te povećanim unosom nezdravih grickalica poput čipsa, keksa ili čokolade.