U GOTOVO svim trgovinama dječje opreme još se uvijek prodaju hodalice, bez obzira na to što su prema smjernicama stručnjaka potpuno nepotrebne i iznimno štetne za dijete. Tako je Kanada postala prva država u svijetu koja je u potpunosti zabranila uvoz i distribuciju dječjih hodalica sad već davne 2004. godine.
Njihovo ministarstvo zdravlja odlučilo se na taj potez nakon 12-godišnjeg istraživanja dječjih ozljeda u kojem se ispostavilo kako je prijavljeno gotovo dvije tisuće ozljeda nastalih upravo korištenjem dječjih hodalica. Danas sve veći broj stručnjaka i pedijatara upozorava na korištenje hodalice te apeliraju na roditelje da ih što prije izbace iz upotrebe.
Hodalica ne pomaže bebi da nauči hodati
Iako se oduvijek vjerovalo kako hodalica pomaže bebi da ranije prohoda, svaki je put dokazano da ova tvrdnja nije točna. Unatoč njezinom imenu, hodalica nije nimalo korisna kada je u pitanju učenje hodanja. Dapače, hodalice u tome slučaju odmažu.
"Istraživanja su pokazala da bebe koje koriste hodalice nauče hodati u prosjeku oko mjesec dana kasnije od onih beba koje ne koriste hodalice. Isto tako, ako hodalica ispred ima pladanj ili ploču za igranje, beba ne može vidjeti što se događa s njezinim donjim dijelom tijela i ne može primiti informaciju koju treba o svom motoričkom razvoju'', objašnjava pedijatar David Geller te dodaje kako djeca uče hodati gledanjem i razumijevanjem kako se njihove noge i stopala kreću.
Hodalica može usporiti razvoj
"Mnogi roditelji misle da će hodalice pomoći njihovoj djeci da nauče hodati. Ustvari, hodalice će usporiti dječji razvoj i odgoditi vrijeme kada dijete nauči hodati", smatra Američka pedijatrijska akademija.
Prije nego što uopće nauče hodati, bebe prvo uče kako se kotrljati, puzati i igrati na podu. Usvajanje ovih vještina jednako je važno za razvoj kao i hodanje, iako većina roditelja smatra kako to nije toliko bitno naučiti. Stručnjaci upozoravaju da smještanje bebe u hodalicu prije nego što je fizički spremna može otežati i odužiti učenje hodanja te usporiti cjelokupni razvoj.
Hodalica može uzrokovati ozbiljne nezgode
Kao što smo ranije spomenuli, Kanada je upravo zbog velikog broja ozljeda beba u hodalicama zabranila njihovu prodaju. Naime, upravo su nezgode jedan od glavnih razloga zašto nijedna zdravstvena organizacija više ne preporučuje hodalice za bebe.
''Hodalice za bebe su opasne jer daju bebama dodatnu brzinu, visinu i pristup mnogim opasnostima. Većina ozljeda i nesreća događa se ako se hodalica slučajno nagne, padne niz stubište ili stepenice ili se sudari s nekim predmetom s kojim ne bi smjela'', objašnjava pedijatar Jay Hoecker za Smart Parenting.
Još je opasnije kada roditelj ostavi dijete u hodalici bez nadzora, ali Geller ističe kako ni prisutnost roditelja nije sigurnija garancija za sprječavanje ozljeda. Naime, jedno istraživanje o ovoj temi objavljeno u časopisu Pediatrics pokazalo je da se 78 posto dječjih nesreća u hodalicama događa upravo u prisustvu odraslih. "Dijete se u hodalici može kretati više od 90 centimetara u jednoj sekundi, a čak ni odrasle osobe ne mogu reagirati tako brzo", upozorava Američka pedijatrijska akademija.