KOLIKO god dijete imalo godina, kad se njihovi roditelji svađaju pred njim, to ga čini jako tužnim. Ne samo da doživljava razne negativne emocije, već se posljedice mogu primijetiti i na ponašanju i načinu na koji doživljava svijet.
Naravno, nijedan brak nije bez poteškoća. Bez obzira na to koliko se dvije osobe voljele, uvijek će postojati teme oko kojih se teže mogu složiti. Stoga nijedan par ne može pobjeći od nevolja koje dolaze pod ruku s tom činjenicom.
Ako imaju djecu, roditeljske razlike mogu utjecati i na njih. Važno je da roditelji istinski razumiju razinu stresa koju te rasprave mogu priuštiti njihovim mališanima.
Osjećaj krivnje
Djeca su sklona osjećaju krivnje po pitanju svega oko čega se njihovi roditelji svađaju. Skloni su pomisliti da se mama i tata ne slažu zbog nečega što su oni učinili. Ovo se, dakako, događa podsvjesno. Naime, neka djeca misle da bi njihovim roditeljima bilo bolje da im ona nisu u blizini i da u tom slučaju ne bi imali razloga za svađu.
Štoviše, djeca se jako boje da bi jedan od njihovih roditelja mogao izgubiti kontrolu i na kraju povrijediti drugog.
Kad se roditelji svađaju, to utječe na ponašanje njihove djece
Kad se roditelji svađaju pred svojom djecom, to čak može utjecati na njihovu osobnost, mogu razviti nesigurnost, pa čak i agresivnost. Do toga dolazi jer nisu u stanju riješiti svoje nesporazume s drugima na pozitivan način. Dapače, misle da će vikanjem i vrijeđanjem drugih postići svoj cilj. To se ne događa samo s prijateljima već i sa samim roditeljima i braćom i sestrama.
Važno je napomenuti da se roditelji ne moraju naglas svađati kako bi utjecali na svoju djecu. Čak i tihe prepirke – kad roditelji prestanu razgovarati jedan s drugim – uzrokuju tugu i potištenost kod djece. Ovisno o dobi, oni mogu reagirati različito.
Od 0 do 18 mjeseci starosti
U ovoj dobi djeca ne mogu verbalizirati svoje osjećaje, ali još uvijek mogu pokazati da im se nešto ne sviđa. Postaju tjeskobni i razdražljivi ako prisustvuju problemima između roditelja, teško spavaju i doživljavaju svijet kao nestabilno mjesto.
Zapravo, bebe mlađe od 6 mjeseci mogu osjetiti majčinu napetost i fiziološke promjene, kao što su povišeni otkucaji srca ili povišenje krvnog tlaka.
Od 18 mjeseci do 2 godine
Tijekom ove faze, djeca će pokušati privući pažnju svojih roditelja. Na primjer, počet će plakati ili čak vikati u pokušaju da im odvrate pažnju i natjeraju ih da se prestanu svađati.
3 godine i više
U ovoj dobi djeca sebe počinju doživljavati kao zaštitnike svog doma. Ne žele ići u vrtić ili školu jer se boje da bi se nešto loše moglo dogoditi dok ih nema.
Misle da se, ako ostanu kod kuće, njihovi roditelji neće toliko svađati. Štoviše, u ozbiljnijim slučajevima roditeljskih svađa, mogu se vratiti u faze ili načine ponašanja koje su prethodno prevladali.
Kako pristupiti djeci nakon svađe?
Prije svega, roditelji bi se trebali potruditi da se ne svađaju pred svojom djecom. Uključivanje djece u svoje probleme i razlike neće ih samo učiniti tužnima, već ponavljanje takvih aktivnosti može prouzrokovati nepopravljivu traumu u životima njihove djece. Poteškoće mogu sezati toliko daleko da mogu imati problema u rješavanju sukoba sa svojim partnerima kada i sami odrastu.
Uvjerite ih da nisu oni krivi kad se njihovi roditelji svađaju. Pomozite im da shvate da se ne trebaju brinuti. Podsjetite ih da se vi i vaš partner volite i da volite njih, piše You Are Mom.