Cijene hrane se smiruju, UN-ova agencija objavila zbog čega

Foto: Pixsell/Zvonimir Barisin

Cijene hrane bile su stabilne u lipnju budući da je poskupljenje biljnih ulja, šećera i mlijeka i mliječnih proizvoda neutraliziralo pad cijena žitarica, izvijestila je danas agencija Ujedinjenih naroda za hranu FAO.

FAO-v indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda iznosio je u lipnju u prosjeku 120,6 bodova, kao i u svibnju, prema revidiranom podatku. U odnosu na prošlogodišnji lipanj cijene su bile niže za 2,1 posto. 

Što je najviše poskupjelo?

Novi podaci pokazuju da su cijene u svibnju bile porasle za jedan posto. Prva procjena bila je pokazivala stagnaciju.

Najviše su u lipnju poskupjela biljna ulja, za 3,1 posto u odnosu na prethodni mjesec, zbog vala potražnje za palminim uljem. Poticaj im je bila i snažna potražnja sektora biogoriva u Americi za sojinim i suncokretovim uljem.

Zamjetno je poskupio i šećer, za 1,9 posto, budući da trgovci strahuju od nepovoljnih vremenskih prilika i monsuna na proizvodnju u Brazilu i Indiji, vodećim izvoznicima.  

Porasle su i cijene mlijeka i mliječnih proizvoda, za 1,2 posto, odražavajući poskupljenje maslaca u uvjetima pojačane globalne potražnje i sezonski uvjetovane slabije ponude mlijeka iz zapadne Europe.i niskih zaliha u Oceaniji.

Žitarice su pak u lipnju pojeftinile za 3,0 posto u odnosu na svibanj zahvaljujući poboljšanim izgledima za proizvodnju.

Cijene mesa zadržale su se na svibanjskoj razini budući da je blago poskupljenje ovčetine, svinjetine i govedine neutraliziralo poskupljenje mesa peradi.

Rekordna proizvodnja žitarica

U odvojenom izvješću o ponudi i potražnji na tržištima žitarica FAO je blago podigao procjenu globalne proizvodnje u sezoni 2024/2025., na 2,854 milijarde tona.

Procjena pokazuje da bi svijet u novoj sezoni trebao proizvesti najviše žitarica otkada FAO objavljuje izvješća. 

Urod kukuruza u Argentini, Brazilu, Turskoj i Ukrajini trebao bi biti bolji no što se očekivali i nadoknaditi slabije izglede za Indoneziju, Pakistan i nekoliko zemalja na jugu Afrike, objašnjavaju.

Podignuta je i procjena proizvodnje pšenice, na 789 milijuna tona, zahvaljujući dobrim prognozama za Aziju, posebno Pakistan, koje bi trebale neutralizirati očekivani pad proizvodnje u Rusiji zbog nepovoljnih vremenskih prilika.

Očekuje se i rekordna proizvodnja riže

I proizvodnja riže trebala bi dosegnuti najvišu razinu otkada FAO objavljuje podatke, od 535,1 milijun tona. Potrošnja žitarica trebala bi dosegnuti rekordnih 2,856 milijardi tona, pokazuju blago podignute FAO-ve procjene.

Zalihe žitarica vjerojatno će na kraju nove sezone, u srpnju iduće godine, biti veće za 1,3 posto nego na njezinom početku i dosegnuti 894 milijuna tona, izračunali su FAO-u, blago snizivši dosadašnju procjenu.

Obujam međunarodne trgovine žitaricama trebao bi se pak u sezoni 2024/2025. smanjiti za tri posto, na 481,1 milijun tona, pokazuju novi izračuni.

Prijetnja gladi

U izvješću o 45 zemalja koje trebaju pomoć u opskrbi hranom FAO je upozorio na visoku razinu akutne nesigurnosti na područjima pod kontrolom vlasti u jemenskom gradu Sanaai, gdje glad prijeti gotovo 18 milijuna ljudi. Na područjima pod kontrolom vlade u Adenu 4,6 milijuna ljudi prijeti kriza u opskrbi, navode.

Glad prijeti i palestinskom Pojasu Gaze i Južnom Sudanu i Sudanu, uz visoku razinu akutne nesigurnosti u opskrbi hranom.

U Pojasu Gaze visoka razina akutne nesigurnosti u opskrbi hranom ugrožava oko 96 posto od 2,15 milijuna ljudi, zbog sukoba i blokade humanitarne pomoći.

U Južnom Sudanu sukob je paralizirao ekonomsku aktivnost, nagnao ljude u bijeg i znatno smanjio urod u 2023. godini i glad prijeti 25,6 milijuna ljudi. U Sudanu poplave, pad gospodarske aktivnosti i građanski nemiri ugrozili su prehranu oko 7,1 milijun ljudi, navode u FAO-u.    

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.