Frekvenciju Radija 101 dobila firma osnovana mjesec dana nakon raspisivanja natječaja

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL, Ured Predsjednice, Index

FREKVENCIJA nekad kultnog Radija 101 dodijeljena je tvrtki osnovanoj 24 dana nakon što je natječaj uopće raspisan. 

Vijeće za elektroničke medije objavilo je Obavijest o namjeri davanja koncesije 1. travnja, a firma TOP Radio u Sudski registar je upisana odlukom o osnivanju iz 24. travnja. Žiroračun su otvorili tri dana kasnije.

>>Stojedinica odlazi u povijest, drugi radio dobio njenu frekvenciju

>>Tko je novi vlasnik frekvencije Radija 101? Pisalo se da je povezan s Pripuzom 

Riječ je o jednoj od 11 tvrtki u vlasništvu Ivana Jurića-Kaćunića koji se zadnjih godina spominjao kao rukovoditelj još 26 firmi, od kojih je dio završio u stečaju, a dio dugovao ili još uvijek duguje porez državi.

Kaćunić izašao iz firmi koje duguju porez, osnovao novu tvrtku pa dobio na natječaju

A to je bitno jer su porezna dugovanja bila razlog zašto je na natječaju odbijena ponuda Radija 101, koji se također prijavio da osvoji svoju (sada bivšu) frekvenciju. 

Ukratko, čovjek koji je do jučer upravljao firmama koje duguju porez, osnovao je novu tvrtku i dobio frekvenciju na natječaju, a Stojedinica je ispala zbog dva razloga od kojih je jedan, kako je navelo Vijeće za elektroničke medije, to što nije dostavila potvrdu da nema porezna dugovanja. Drugi je bio izostanak dokaza da Radio 101 ima dostatna sredstva za tromjesečno poslovanje. 

Nakon jednog poništenog natječaja i jednog ponovno raspisanog, odluku da je ponuda TOP Radija najbolja donijeli su članovi Vijeća za elektroničke medije.

U korist Jurića-Kaćunića glasalo je njih šest od sedam. Predsjednik vijeća je Josip Popovac, zamjenik mu je Robert Tomljenović, a članovi su Damir Bučević, Vanja Gavran, Katija Kušec, Anita Malenica i Davor Marić.

Davor Marić je od 1995. godine do konca 2011. godine bio suvlasnik, direktor i glavni urednik Radio Dalmacije. 

Media Daily: Kaćunićeve prijašnje firme duguju 3 milijuna eura poreza 

A Ivan Jurić -Kaćunić vlasnik je i Radija Dalmacije te Media Servisa. Ranije je bio u vlasničkim, odnosno upravljačkim strukturama radija Antena, Narodni, Enter Zagreb, Extra FM te još niza drugih firmi. 

Portal Media Daily izvukao je 11 tvrtki s kojima je ovaj poduzetnik bio povezan i zbrojili su da te tvrtke ukupno duguju 3 milijuna eura poreza.

"Go media house (bio direktor i vlasnik), Tahia projekti (bio direktor), Zana festival (bio direktor i vlasnik), Xara-Rijeka (bio direktor i vlasnik), Primum Media (bio direktor i vlasnik), Tahia digital (bio direktor i vlasnik), Zana projekt (bio direktor i vlasnik), Pro Vox Media (bio direktor i vlasnik), Capital FM (bio direktor i vlasnik), Media Universal (bio direktor i vlasnik) i Media Digital (bio u nadzornom odboru)", navodi Media Daily.

Agencija za elektroničke medije kaže da nisu dužni provjeravati kako mu druge firme stoje 

Agenciju za elektroničke medije upitali smo jesu li provjeravali duguju li porez druge tvrtke čiji je rukovoditelj donedavno bio vlasnik tek osnovanog TOP radija. 

"Obavijest o namjeri davanja koncesije propisuje kako je ponuditelj obavezan dostaviti potvrdu nadležne porezne uprave o nepostojanju dugovanja za poreze i doprinose. Dakle, potvrda se dostavlja za subjekt ponuditelja. Nismo nadležni za provjeru eventualnih dugovanja povezanih subjekata budući da oni ne sudjeluju u postupku davanja koncesije", kazali su iz Agencije. 

Zanimalo nas je i je li prema propisima to da je tvrtka koja je dobila frekvenciju (TOP Radio) osnovana 24 dana nakon objave natječaja, odnosno Obavijesti o namjeri davanja koncesije.

Kažu da zakon ne nalaže da tvrtka mora biti osnovana prije raspisivanja natječaja 

"Subjekt koji podnosi ponudu mora postojati na dan podnošenja prijave, a to se dokazuje izvatkom iz sudskog registra. TOP RADIO d.o.o. uredno je dostavio navedeni izvadak", pojašnjeno nam je iz Agencije. 

Pitali smo kako su utvrdili ima li tvrtka TOP Radio financijskih sredstava da pokrije prva tri mjeseca rada, ako su tek osnovani, budući da je i to bio uvjet.

"TOP RADIO d.o.o. dostavio je potvrdu o solventnosti kojim se dokazuje dovoljan iznos sredstava na žiro računu. Dodatno, dostavio je ovjerenu izjavu vlasnika (osnivača) kojom se na raspolaganje stavlja dodatni iznos sredstava", odgovorili su.

Zatražili smo objašnjenje na temelju čega je frekvenciju dobila baš ponuda TOP radija, no iz Agencije su rekli da će to biti ovih dana dostavljeno svim ponuditeljima i objavljeno u Narodnim novinama. 

Kaćunić tvrdi da iza njega ne stoje Pripuzi

Kaćunić je kao vrlo mlad čovjek preuzeo većinu radija u Hrvatskoj. Iz novinarskih krugova često se da čuti da je jedan dan čitao vijesti, a drugi dan postao direktor. 

Novi vlasnik frekvencije nedavno je dao intervju za Večernji list u kojem se potrudio objasniti da iza njega ne stoje Pripuzi, kontroverzni poduzetnici za koje se u javnosti inače često veže Kaćunićevo ime. Objasnio je da su samo prijatelji. Kaćunića se ranije vezivalo za Kutlu, poduzetnika iz doba privatizacije odbjeglog u BiH, a pisalo je da je on Kutlin glavni operativac za radijski biznis koji je Kutle preuzeo od Jurja Hrvačića. Spekulira se da Kaćunić za Pripuze obavlja ono što je obavljao za Kutlu. 

Za Stojedinicu se natjecao i Čermak, a pobjednički TOP radio nudi najmanje kulturnih sadržaja

Na natječaj za dosadašnju frekvenciju Stojedinice javilo se 8 ponuditelja. 

Tvrtke Dvadesetčetirisedam, TOP Radio, Nepce svijet, Hurin promocija, 101FM Radio, Zwei01, Radio 101 i Crodux Inženjering u vlasništvu generala Ivana Čermaka koji je imao ideju otvoriti radio naziva Zagrebačka Stojedinica. 

Uvjerljivo najviše kuna na računu imao je TOP radio, 5 milijuna + još 2 milijuna posudbe od vlasnika. Od svih ponuditelja oni su obećavali najmanje kulturnih sadržaja - samo 0.26% programa. 

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.