OBITELJSKI liječnici dobili su novu uputu o organizaciji i rasporedu rada kada je u pitanju cijepljenje pacijenata protiv korone.
Ministarstvo zdravstva poslalo je dopis obiteljskim liječnicima s novim uputama, piše Dnevnik.hr.
Ako pacijent odbije cijepljenje, upisuje se u karton
Posebno se ističe uputa da se pacijentu koji odbije cjepivo taj podatak upisuje u karton.
Podsjetimo, Beroševo Ministarstvo je jučer donijelo odluku kojom traži od obiteljskih liječnika da u roku od 15 dana kontaktiraju sve pacijente starije od 65 godina i pozovu ih na cijepljenje.
Ako pacijente ne dobiju telefonski, ići će se kod njih doma
Ako to ne uspiju telefonski, imat će rok od 30 dana da s patronažnom sestrom obiđu pacijente u domovima i, ako pacijenti na to pristanu, cijepe ih.
Ministar zdravstva Vili Beroš jučer je na presici Stožera najavio novu odluku.
"Naš cilj je zaštititi naše starije, osobe preko 65 godina. Donijeli smo odluku o raspodjeli rada za obiteljske liječnike. 40 posto naših sugrađana koji su stariji od 80 nije cijepljeno.
Među onima koji su stariji od 65 godina, njih 31.3 posto nije cijepljeno. 267.176 naših sugrađana je to. To su najizloženije osobe. Stoga je od osnovnog značaja doći do tih bolesnika.
Obiteljski liječnici su obvezni u roku od 15 dana pozvati sve pacijente u dobi iznad 65 godina koji nisu cijepljeni, a to jedino mogu oni zbog GDPR-a, moraju ih nazvati i komunicirati situaciju oko cijepljenja. Ako ne uspiju, u daljnjem roku od 30 dana moraju obavijestiti naše starije sugrađane o cijepljenju", rekao je Beroš.
Dodao je da će liječnici o svemu učinjenom morati obavijestiti Ministarstvo.
"To činimo da spasimo sve koje spasiti možemo. Apeliram na sve starije sugrađane da otvore patronažnim sestrama i da se jave svojim liječnicima. Cijepljenje spašava živote.Imamo 156 epidemiologa koji godinu i pol rade da bi spriječili teške posljedice epidemije. Ne možemo sve dati njima. Naši sugrađani, pogotovo stariji, vjeruju svojim liječnicima. Vjerujem da će ipak prevladati razum i da će sačuvati svoje zdravlje, ovo je nužan i potreban korak", rekao je Beroš.
"U proteklih tjedan dana preminulo je 177 starijih od 65, od kojih 97 nije cijepljeno", dodao je na kraju.
Obiteljski liječnici: Dosta nam je ovoga
Obiteljski liječnici poručili su da im je dosta da se sve svaljuje na njih nakon jučerašnje odluke Beroševog ministarstva da su obvezni u roku od 15 dana pozvati sve pacijente u dobi iznad 65 godina koji nisu cijepljeni da se dođu cijepiti.
Obiteljski liječnici poručuju da taj posao rade otkako je u Hrvatskoj dostupno cjepivo. Smatraju da novi nalog nema svrhe, a uz to im se, kazali su nam, nova obaveza nameće dok su pretrpani poslom jer im je došlo i cjepivo za gripu, kojim sad procjepljuju pacijente.
>> Obiteljski liječnici bijesni: "Ne možemo izvršiti Berošev nalog iz više razloga"
Dr. Krolo: Stalno smo pozivali na cijepljenje, cijepili su se svi koji su to htjeli
Obiteljska liječnica Vikica Krolo, ujedno zamjenica predsjednika Hrvatske liječničke komore, za Index je rekla da razumije da ministar želi nešto poduzeti u trenu kad su nam brojke ovako visoke, no navodi da je nemoguće ispuniti ovu, kako kaže, novonametnutu obvezu iz više razloga.
"Dosad smo dali sve od sebe i stalno pozivali na cijepljenje, cijepili su se svi koji su to htjeli. Građane smo dosad o tome obavijestili, pa im nova informacija ne treba. Drugo, mi liječnici obiteljske smo najopterećeniji, svaki dan imam preko 100 kontakata s pacijentima, ne znam kad bih stigla ponovo sve zvati. I treća stvar je da smo upravo dobili cjepivo protiv gripe kojim cijepimo pacijente, a uz to imamo i jako puno poziva za odlazak u kućne posjete kako bismo starije pacijente koji su nemoćni cijepili protiv gripe", objasnila je za Index dr. Krolo.
"Obiteljska medicina lani je ostvarila 42 milijuna kontakata s pacijentima, puno više nego ostali"
Navodi da je ovo velik zahtjev ministra jer ne zna kako bi još i to stigli uz sve gore navedeno.
"Uostalom, ne vidim smisla u svemu tome. Nema nikakve koristi od toga osim dodatnog opterećenja liječnika obiteljske medicine. Cijepili smo sve koji su htjeli. Izvještaj HZZO-a za prošlu godinu pokazao je da je obiteljska medicina lani ostvarila 42 milijuna kontakata s pacijentima. Istovremeno su bolnice pružile 30 posto manje usluga te su jedino obiteljski liječnici prošle godine imali porast u broju usluga za nekoliko posto. U situaciji kad cijelo zdravstvo radi manje, u obiteljskoj broj kontakata raste", kazala nam je dr. Krolo.
Svjesna je, kaže, da je svim liječnicima teško u ovoj situaciji koja traje preko godinu i pol, no dosta joj je, dodaje, i toga da se stalno upire prstom u obiteljske liječnike.
"Uvijek se ide po nama, samo se upire u obiteljsku medicinu. A nas je sve manje, sve smo stariji i opterećeniji. Ako se naši građani ne žele cijepiti, kako da ih više privolimo da to učine, jer smo sve odradili kako bi se oni cijepili? Tako da ne vidim svrhe u tome i mogu reći kako je ovog stvarno dosta. Jedini smo dali i radili više od svih zdravstvenih radnika, što je pokazao izvještaj HZZO-a", kazala nam je dr. Krolo.
Dr. Balint: Ne smijemo ih nagovarati na cijepljenje
Primarijus Ines Balint iz Nadzornog odbora KOHOM-a (Koordinacija hrvatske obiteljske medicine) čudi se kako ministar može nametnuti novu obvezu obiteljskim liječnicima koji su, kako ističe, dali veliki obol u skrbi i cijepljenju pacijenata protiv covida posljednjih godinu dana.
"Ja sam osobno procijepila preko 500 pacijenata svojom rukom, što u ordinaciji što u kućnoj, te sam i dosad itekako pokušala motivirati pacijente za cijepljenje. S obzirom na količinu informacija koje pacijenti svakodnevno dobivaju, liječnici obiteljske, koliko god se trudili, uključujući i patronažnu službu, nažalost, ne mogu promijeniti mišljenje pojedinaca niti ih smijemo nagovarati na cijepljenje", kazala je za Index dr. Balint.
No dodaje da su oni ionako u svakodnevnom kontaktu s pacijentima koji nisu cijepljeni te ih informiraju o tome da se jave na punkt za cijepljene, dok su one koji su u domovima za starije cijepili u kućnom posjetu prije odlaska u dom.
"U ovoj epidemiji mi u obiteljskoj svakodnevno imamo desetak kontakata s pacijentima sumnjivim na covid te još telefonske kontakte s pacijentima oboljelima od covida kako bismo ih pregledavali po potrebi. Nama u idućih 10-ak dana predstoji cijepljenje protiv gripe. Naravno da ćemo sve starije koji se dođu cijepiti pokušati motivirati da se cijepe i protiv covida ako još nisu, a to smo već i radili. No više od toga, u ovom trenutku, obiteljski doktori ne mogu", objašnjava dr. Balint.
"Najviše radimo, a stalno dobivamo packe"
Posebno ih opterećuje što svakodnevno, uz stotine kontakata s pacijentima, imaju još puno administrativnog posla, koji im se, kako dodaje, stalno nameće.
"Uopće ne želim komentirati ministrovu izjavu 'moraju', jer obiteljski liječnici znaju svoju dužnost sukladno svojim kompetencijama i pošteno i odgovorno rade svoj posao, a od zdravstvene administracije stalno dobivaju packe da ne rade svoj posao. I onda još dobiju nova zaduženja koja 'moraju' ispuniti", istaknula je dr. Balint.
Za kraj je istaknula da je obiteljska medicina ionako devastirana s obzirom na to da imaju 733 liječnika starija od 60 te od toga 170 liječnika koji su stariji od 65 godina.
"Sve ovo samo dovodi do manjeg interesa mladog kadra za obiteljskom te do bijega starijih liječnika čim ispune uvjete za mirovinu. Mi ćemo i dalje davati svoj veliki obol u borbi protiv pandemije, dosad smo se maksimalno trudili te se trudimo i dalje motivirati odrasle pacijente, a naročito starije od 65 godina, na cijepljenje", zaključuje dr. Balint.