Pobačaj u Irskoj nije moguć ni sto dana nakon povijesnog referenduma

Foto: EPA

NI STO dana nakon povijesnog referenduma u Irskoj za ukidanje 8. amandmana, kojim se uvodi mogućnost legalizacije abortusa, tamošnje vlasti nisu još uvijek ništa napravile po pitanju uređenja legislative.

Od referenduma je 1000 žena putovalo da bi napravile abortus

"Što se promijenilo od tada? Nažalost, ništa... A procjenjuje se da je za to vrijeme više od 1000 žena moralo putovati kako bi dobile zdravstvenu skrb koju bi trebale imati kod kuće. Još više ih naručuje tablete [za abortus] koje su sigurne, ali ilegalne, te tako riskiraju kazneni progon'', stoji u priopćenju inicijative The Abortion Rights Campaign koja zahtijeva brzu promjenu zakonskog okvira kako bi se olakšalo trudnim ženama koje žele napraviti pobačaj. U tom smislu zahtijevaju opoziv Zakona o zaštiti života tijekom trudnoće, koji je još uvijek na snazi, a prema kojem osobama koje izazovu pobačaj ili pomažu tome prijeti kazna od 40 godina.

Novi zakon do kraja godine

Podsjetimo, nakon referenduma predviđena je bila promjena Ustava, odnosno zamjena osmog amandmana kojim se zabranjuje pobačaj sljedećom klauzulom: ''Može se sastaviti odredba u zakonu koja će regulirati prekid trudnoće.'' A nakon toga bi uslijedila promjena zakona koji bi omogućio pobačaj na zahtjev do 12. tjedna trudnoće s periodom čekanja od tri dana. Premijer Leo Varadkar najavio je nakon referenduma kako želi da se novi zakon donese do kraja godine.

Promjenu ustava usporila žalba zbog proceduralnih pogrešaka

U međuvremenu, proceduru promjene Ustava odgodila je žalba stanovite Joanne Jordan koja je prijavila nepravilnosti oko registracije glasača i provođenja procedure referenduma, no ona je odbačena. Jordan se može žaliti Vrhovnom sudu, no pravni stručnjaci kažu da nema previše šanse. 

Zakon će u donjem domu biti krajem rujna

Nakon što se okonča proces žalbe, predsjednik može potpisati zakon koji je već pripremljen i nakon toga može ići u proceduru izglasavanja. The Irish Times piše kako bi, prema neslužbenim informacijama iz vlade, zakon na glasanje u donjem domu Dáilu trebao doći krajem rujna, kad se počinje s radom.

Irska ne može više čekati

"Irska je čekala 35 godina na promjenu i ne može više čekati'', kažu iz TARC-a te najavljuju kako će 29. rujna organizirati 7. Marš za slobodu sa zahtjevima da irska vlada napokon uvede promjene u legislativu, da Sjeverna Irska dekriminalizira pobačaj te da se omogući siguran i zakonit pobačaj za sve koji to žele ili im je potreban.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.