Foto: FAH
STVARNO stanje Hrvatske vojske miljama je daleko od onog što je 4.kolovoza pokazano tijekom vojne parade uoči proslave Dana domovinske zahvalnosti, piše Dnevnik.hr citirajući pritom sadašnje i bivše članove Hrvatske vojske
"Mi koji smo bili u vojsci tad, nama je taj mimohod bio smiješan. Vozila su obojili da izgledaju kao nova, pokazali svašta, a mi i dalje u svakodnevnoj upotrebi imamo oružje iz rata. Svi se izvana prave kako je sve super, a zapravo je sve užasno", kaže žena koja je prije 4 mjeseca dala otkaz u Hrvatskoj vojsci nakon što joj nisu odobrili uvid u rezultate testiranja na kojem su je srušili, a koji bi joj s vremenom bio odskočna daska za napredovanje u vojnoj karijeri.
Neki ističu katastrofalno stanje u vojarnama od kojih je jedino ona u Petrinji obnovljena.
Iz MORH-a poručuju kako je Petrinja doista najbitnija uz izuzetak Hrvatskog vojnog učilišta na zagrebačkom Črnomercu.
"U vojarnu Pukovnik Predrag Matanović u Petrinji sustavno se i planski ulaže kako bi se, u skladu s najvišim svjetskim vojnim standardima razvila u modernu hrvatsku vojarnu. Višegodišnji investicijski projekt uključuje izgradnju smještajnih, zapovjednih, nastavnih, skladišnih i obučnih objekata, izgradnju i rekonstrukciju prometne i komunalne infrastrukture", kažu u MORH-u.
Uz loše uvjete života, neki se žale i na neisplate određenih dodataka na plaću zbog čega su s MORH-om završili i na sudu pa je tako samo prošle godine evidentirano čak 680 tužbi. Iz MORH-a dodaju kako se uglavnom radi o zahtjevima koji se kreću od nekoliko stotina kuna pa do 20.000 kuna.
Većina njih je od strane aktivnih i bivših djelatnika upravo zbog potraživanja razlike isplate plaće po osnovi prekovremenog rada, naknade za dežurstvo ili stražu, za razne dodatke na plaću te za neiskorišteni dio godišnjeg odmora.